Žně z pohledu regionů ASZ - 26. července

Žně v minulém týdnu nabraly na tempu, v některých oblastech (hlavně na jižní Moravě) je již po sklizni. Jaká je situace k dnešnímu dni v různých regionech Asociace? Přečtěte si aktuální informace od našich žňových zpravodajů a pokochejte se fotografiemi ze sklizně z různých koutů republiky.   

Člen ASZ Benešov Petr Sýs, který hospodaří na tisícovce hektarů na rodinném statku Novotinky u Načeradce, vidí situaci následovně: „U nás byla zahájena sklizeň minulý týden, a to ozimou pšenicí, což je na naši oblast neobvykle raný termín. Výnosy jsou o něco nižší než v loňském roce, ale uspokojivé. Je ovšem znát, jak příroda strádá suchem – stromy, keře, vše… Ačkoliv po suchém jaru přišly deště, voda stačila pouze pro jednoletou vegetaci. Je naprosto zřejmé, že nemůžeme odmítat opatření pro zlepšení vodního hospodaření v krajině - ponechání části půdy ladem, sázení stromů atd.“   

Rajmund Fila, předseda ASZ Břeclav, jenž se věnuje rostlinné výrobě na 130 hektarech půdy na Statku Trkmanec u Rakvic: „Žně u nás na Břeclavsku v podstatě skončily, díky pěknému počasí proběhly rychle. Výnosy byly naopak nízké, v průměru nepřesáhly 5 tun/ha, což je v našich podmínkách obvyklé. My zde nepěstujeme jarní ječmen, pouze pšenici, která využívá zimní vláhu. Výkupní ceny se sice zvedly, ale ne o tolik, jak nám bylo slibováno při raketovém nárůstu cen hnojiv. Máme částečnou výhodu, že můžeme dodávat pšenici s vyššími kvalitativními parametry k sousedům do Rakouska, kde jsou schopni tuto kvalitu finančně ohodnotit.“

Člen ASZ Náchodska Martin Cvejn, který hospodaří s rodinou na 240 hektarech půdy v Českém Meziříčí: „Na naší farmě pěstujeme kromě řepky a řepy všechny plodiny na osivo - pšenici ozimou, ječmen jarní, hrách, mák, kmín, bob a sóju. K dnešnímu dni máme sklizen hrách, jarní ječmen a řepku, a to s nadprůměrnými výnosy, jsme velmi spokojeni. Hrachu jsme sklidili 5 t/ha, řepky 4 t/ha a jarního ječmen 8 t/ha. Pšenici máme sklizenou z poloviny a výnos se pohybuje okolo 8,5 až 9 t/ha.“

Jan Staněk, předseda ASZ České Budějovice, jenž se věnuje rostlinné výrobě na 360 hektarech půdy v okolí Temelína: „Aktuálně máme sklizený ozimý ječmen, zhruba 20 % pšenice a začali jsme sklízet řepku. Výnosy jsou u ječmene velmi dobré – 8,4 t/ha, pšenice má velmi dobrou kvalitu, ale výnos je nižší - 7,6 t/ha, u řepky je olejnatost na spodní hranici (cca 40 %) a výnos zatím činí 3,5 t/ha. Co se týče výkupních cen, jsou rozhodně nižší, než kolik bylo slibováno před žněmi.“   

Předseda ASZ Olomouc Roman Koutek, který hospodaří na 64hektarové výměře v Olomouci-Topolanech: „Pokračující horké a suché počasí urychlilo žňové práce, za poslední týden vůbec nepršelo nebo jen místy pár kapek. Většina plodin nedozrála, ale „dopekla“ se horkem.  V okolí Olomouce už zbývá sklidit jen nejpozdější pšenici. Tempo těchto žní je velmi rychlé, o to horší je pohled na rostliny, které mají ještě vegetovat  - cukrovka, slunečnice, kukuřice, sója a pícniny. Potvrdily se předpovědi o mírně nižších výnosech hlavních plodin, nejspíš vlivem sucha a možná i omezeného hnojení (vysoká cena dusíkatých hnojiv).  Výkupní ceny zemědělských komodit v době žní neustále padají a přibývá problémů v logistice s odvozem termínovaných obchodů. Proto si myslím, že platí - kvalitně uskladnit a počkat na ustálení cen.  Z pohledu kvality je v letošním roce u řepky ve většině vzorků dobrý obsah olejnatosti - nad 40 %. Horší je to s ječmenem, obsah N látek je pouze 8 - 10 %, kvalitativní parametry u pšenice jsou vesměs v pořádku a dle odrůd splňují potravinářskou kvalitu. Bohužel i letošní žně si vybraly daň v podobě několika požárů zemědělské techniky.“  

Hlavní kancelář ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info