Nová publikace PK ČR a ČTPP: Výživové údaje na obalech potravin - Jak je číst a jak jim rozumět
05.08.2022 | Potravinářská komora
Milí čtenáři,
kvalita a bezpečnost potravin jsou témata v dnešní době velmi často diskutovaná. Je prokázáno, že výběr potravin, jejich výživová hodnota, konzumované množství a četnost konzumace má zásadní vliv na zdraví nás všech coby spotřebitelů. To nás také přivedlo k myšlence připravit tuto brožuru. Její pomocí bychom vás chtěli nejen seznámit s informacemi, které musejí a mohou být výrobci na obalech potravin uváděny, ale zároveň vysvětlit jejich význam a zasadit do kontextu celkového stravovacího režimu,
tak abyste se dokázali v informacích zorientovat a uměli je využít ve svůj prospěch.
Na stránkách brožury se tak dočtete o roli jednotlivých živin, a to jak makronutrientů (bílkoviny, sacharidy, tuky), tak také vitaminů a mikronutrientů (minerální látky, stopové prvky), jejich zdrojích a vlivu na organismus. Po přečtení brožury byste měli získat náhled, jaké potraviny a jak vhodně kombinovat, aby vaše strava byla pestrá a zároveň odpovídala zásadám pestré vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Mimoto vás seznámíme s trendem posledních let v potravinářství, tzv. reformulacemi potravin. Dozvíte se, jaký mají vliv na kvalitu a chuť potravin, jak takové potraviny poznáte a v čem mohou být pro vaše zdraví přínosné.
Věříme, že přečtením brožury získáte inspiraci, jak výběrem a kombinací výživově hodnotných potravin podpořit své zdraví, a přejeme vám příjemné čtení.Autorský tým
Brožura je k dispozici zde, případně na sekretariátu Potravinářské komory ČR.
Další články v kategorii
- Jen se oteplilo, už rostou houby. Mykolog v lese našel penízovky (15.02.2026)
- Zemědělci z V4 žádají navýšení rozpočtu zemědělské politiky EU o 500 miliard eur (14.02.2026)
- Ministr Šebestyán: Ceny potravin i slevové akce prověřím. Válku s řetězci nechci (13.02.2026)
- K omezení lovu na naháňkách? (13.02.2026)
- Odpovědi na dotazy čtenářů k novele lesního zákona (II.) (13.02.2026)
- Hlášení podrývání v LPIS – rozšíření plodin (13.02.2026)
- Poláci na Tučný čtvrtek, který připadá na dnešek, snědí asi sto milionů koblih (13.02.2026)
- Na Hradecku začala likvidace chovu s ptačí chřipkou, utraceno bude 6800 kachen (13.02.2026)
- Informace z jednání francouzských plemen (13.02.2026)
- Napadne i přes deset centimetrů sněhu, ukázali meteorologové mapu srážek (13.02.2026)

Tweet



