Vypouštění přehrady v Liberci začne za týden, bez vody bude nádrž do roku 2025

Vypouštění přehrady Harcov v Liberci kvůli opravě za 388 milionů korun bez DPH začne v pondělí za týden. Vypouštění potrvá asi měsíc a nádrž bude prázdná po celou dobu rekonstrukce, tedy do poloviny roku 2025. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

"Termín začátku vypouštění byl oproti původním předpokladům posunut až na druhou polovinu září na základě výsledků monitoringu kvality vody. Na počátku září byla zjištěna ještě relativně vysoká teplota vody v celé nádrži a deficit kyslíku u dna. Pro ryby a vodní živočichy bude příznivější, když s příchodem podzimu teplota vody před začátkem vypouštění poklesne," uvedla Bendová. Pracovníci Povodí Labe budou podle ní sledovat teplotu vody, obsah kyslíku a další parametry i v průběhu vypouštění. "Rychlost vypouštění se bude přizpůsobovat výsledkům tak, aby byla eliminována případná rizika úhynu vodních živočichů v nádrži a níže po toku Harcovského potoka," dodala.

Ryby vypuštění přehrady přežijí. Výlov a přemístění do jiných vhodných nádrží bude mít na starost rybářský svaz. "Ryby nejsou určeny k prodeji, během výlovu nebude možné ryby koupit," uvedla Bendová. Výlov je plánovaný na 15. a 16. října.

Přehrada Harcov potřebuje opravit prosakující zděnou hráz, podloží pod ní i opěrnou zeď na pravém břehu přehrady, kudy vede promenádní cesta. Po rekonstrukci bude schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní. Po dobu rekonstrukce bude vodní nádrž vypuštěna, aby bylo možné provést komplexní úpravu návodního líce a předsypu hráze a ze dna nádrže odstranit zhruba 26.000 metrů krychlových nánosů bahna a nefunkční železobetonové konstrukce. Zároveň dělníci opraví i 743 metrů pravobřežní zdi vedoucí od hlavní hráze k penzionu Bílý Mlýn.

Přehrada v Liberci, která byla dokončena v roce 1904 podle projektu Otto Intzeho z německých Cách, je kulturní památkou. Její obnova je spolufinancována z fondů Evropské unie. "Po dohodě s památkovým ústavem bude po dokončení stavby ve volně přístupném prostoru přehrady instalována část technického zařízení, které bylo součástí historické technologie," dodala Bendová.

knt hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info