Koniklec otevřený v Českém krasu po šedesáti letech
26.10.2022 | AOPK ČR
Koniklec otevřený, mizející rostlina suchých trávníků a pastvin, se po 60 letech objevil v chráněné krajinné oblasti Český kras. Nejde ovšem o senzační nález po desetiletí skryté populace, ale o výsadby, které jsou součástí záchranného programu pro tento druh [1]. Koordinuje jej Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Časně z jara ohromují koniklece otevřené svými velkými modrofialovými květy. Avšak míst, kde je lze spatřit, ubývá. V průběhu 20. století došlo k dramatickému úbytku počtu jedinců i míst, kde koniklec otevřený roste. Souviselo to především se změnami v hospodaření. Tradiční způsoby obhospodařování travinných porostů jako pastva, ruční sečení a hrabání se již téměř nepraktikují. Velké množství lokalit zmizelo kvůli ponechání pozemků ladem – taková místa dříve či později zarostla křovím a koniklecům se na nich nedaří. Nyní se u nás přirozeně vyskytuje jen na 24 lokalitách.
„V záchranném programu plánujeme výsadby koniklece otevřeného na místa, kde v minulosti rostl. Ta se se vybírají pečlivě nejen s ohledem na potřeby druhu, ale i s ohledem na budoucnost. Musí být vyjasněné vlastnické vztahy a také zajištěna pravidelná péče do budoucna. V Českém krasu jsme zvolili lesostepní stráně s břidlicovým podložím nad obcí Hostim nedaleko Berouna,“ vysvětluje Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátor záchranného programu.
U Hostimi bylo vysazeno více než šedesát rostlinek, které byly rozpěstovány ze semen v Zoologické a botanické zahradě města Plzně a Botanické zahradě hl. m. Prahy. Zdroj semen, ze kterých byly koniklece vypěstovány, lze snadno vystopovat – pocházejí z rostlin původem z lokality Líšnice u Prahy. Tato lokalita není do budoucna příliš perspektivní a výsadba v Českém krasu tak představuje její zálohu. Stráně u Hostimi bylo před výsadbou konikleců třeba připravit. Pod dozorem místního spolku Třesina se tu pásli poníci, kteří budou i nadále s údržbou výsadbových ploch pomáhat. Oproti pastvě ovcemi mají poníci tu výhodu, že se koniklecům vyhýbají a nespásají je.
Chráněná krajinná oblast Český kras letos slaví padesát let od svého vyhlášení. To připomíná v příštím týdnu odborná konference ve Svatém Janu pod Skalou [2]. V Českém krasu se střídají vápencové skály, rozvolněné světlé listnaté lesy a lesostepi spolu s rozkvetlými skalami a kaňonovitým údolím řeky Berounky. Jde o největší krasové území v Čechách.
Poznámky: [1] https://www.zachranneprogramy.cz/koniklec-otevreny/novinky/podepsano-koniklec-otevreny-ma-vlastni-zachranny-program/ [2] https://www.nature.cz/chko-cesky-kras-50-let
Kontakt: Petr Vít, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: petr.vit@nature.cz, tel: 739 320 353 Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406
Další články v kategorii
- Prezentace aktivit Junior teamu ČSCHMS (28.04.2026)
- Čeští hasiči si vyslechli přímé zkušenosti s hašením přírodních požárů v USA (28.04.2026)
- KRNAP obhájil mezinárodní certifikát, krkonošské lesy jsou v dobrém stavu (28.04.2026)
- Bluetongue: období sezónně prosté KHO pomalu končí (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Z Česka bude možné vyvážet hovězí a vepřové maso do Singapuru, uvedli veterináři (28.04.2026)
- U Utína na Havlíčkobrodsku je nová vinice, majitelé budou hrozny sami zpracovávat (28.04.2026)
- Ceny kakaa šly prudce dolů. Na levnější čokoládu si ale lidé ještě počkají (28.04.2026)
- Polovina území ČR trpí silným půdním suchem, i kvůli suché a teplé zimě (28.04.2026)

Tweet



