Polovina olivových olejů nevyhověla při kontrole Potravinářské inspekce
02.12.2022 | SZPI
Výsledky kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zaměřené na kvalitu olivových olejů v ČR ukázaly, že polovina hodnocených vzorků byla nevyhovující. Olivové oleje při hodnocení neodpovídaly označení „extra panenské“ - ve skutečnosti se jednalo o oleje nižší kategorie – nebo měly nesprávně uvedené údaje na obalu. Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii „lampantový olej“, který nelze jako potravinu nabízet.
Inspektoři odebrali na tuzemském trhu k analýzám celkem 20 vzorků olivových olejů různých zemí původu. Cílem akce SZPI bylo prověřit, zda extra panenské a panenské olivové oleje splňují fyzikální, chemické a senzorické parametry stanovené nařízením Komise (EHS) 2568/91 a požadavky dalších předpisů.
Analýzy, které SZPI uskutečnila v akreditované laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting ve Slovinsku a v tuzemské akreditované laboratoři SZPI, potvrdily, že u 5 vzorků nešlo o „extra panenské“ oleje, jak výrobci uvedli na obalu, ale o nižší třídu kvality olejů. Tuzemští spotřebitelé tak byli klamáni nepravdivou deklarací na etiketě. U celkem 5 dalších vzorků inspektoři konstatovali nedostatky v označení olejů.
Přehled všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků SZPI zveřejnila na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly.
Výsledky kontrol v průběhu několika let ukazují, že se do ČR dovážejí olivové oleje, které svými charakteristickými vlastnostmi často neodpovídají deklarované kategorii a indikují, že dovozci podceňují schopnost dozorových orgánů v ČR hodnotit jakost olivových olejů. Přestože ČR není produkční zemí tohoto typu potraviny, úroveň kontroly olivových olejů v tuzemsku se uskutečňuje dle standardů kladených evropskými právními předpisy, a to za využití akreditovaných laboratoří v tuzemsku i zahraničí.
Potravinářská inspekce bude v kontrole jakosti a bezpečnosti olivových olejů pokračovat v nesnížené intenzitě i v příštím roce. O zjištěných nevyhovujících vzorcích SZPI informuje dozorové orgány v příslušných státech.
SZPI nařídila prodejcům stáhnout nevyhovující šarže z trhu a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 2.2.2023 (03.02.2023)
- U krávy, která uhynula v Nizozemku, zjistili nemoc šílených krav (02.02.2023)
- Expert: Mrtvé stromy nepřispěly k většímu šíření požáru v Saském Švýcarsku (02.02.2023)
- Strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ má změnit evropské zemědělství k lepšímu (02.02.2023)
- Fiala bude s komorami jednat o rostoucích nákladech zemědělců a potravinářů (02.02.2023)
- O víkendu napadne půl metru sněhu, meteorologové varují před závějemi (02.02.2023)
- Evropa je na pokraji katastrofy. Vědce děsí sucho a nedostatek podzemní vody (02.02.2023)
- TZ SOCR ČR: Aby se zálohování PET lahví a plechovek stalo přínosem, musí být postaveno na reálných číslech (02.02.2023)
- Prodej piva v Německu loni po dvou letech poklesu vzrostl (02.02.2023)
- Dnes je Světový den mokřadů. Jejich obnově pomáhají i dotace. (02.02.2023)