Fiala bude s komorami jednat o rostoucích nákladech zemědělců a potravinářů

Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes sejde s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem a prezidentkou Potravinářské komory ČR Danou Večeřovou. Mají jednat hlavně o rostoucích nákladech zemědělských a potravinářských firem a o zvyšujících se cenách elektrické energie a plynu.

Na rostoucí náklady pro zemědělské podniky svazy upozorňují již delší dobu. Loni výrazně začaly stoupat ceny plynu i elektrické energie v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Z loňského průzkumu Agrární komory mezi více než 170 podniky vyplynulo, že třem čtvrtinám podniků se zvedly celkové náklady do 50 procent proti roku 2021. Přes polovina respondentů uvedla, že nejvýraznější růst zaznamenali u hnojiv, dále jim zdražovaly také pohonné hmoty, elektrická energie nebo například krmné směsi. Zhruba pětině firem náklady vzrostly více než dvojnásobně.

V průzkumu také 80 procent firem uvedlo, že muselo začít šetřit a že úsporná opatření plánují i na letošní rok. Podle komory společnosti uvažují o omezení chovů prasat, drůbeže, skotu nebo pěstování náročnějších plodin.

Český statistický úřad (ČSÚ) v prosinci uvedl, že tempo růstu zemědělského odvětví bude za minulý rok meziročně nižší než tempo růstu nákladů spojených se zemědělskou činností. Zemědělci loni podle ČSÚ zvýšili ceny u rostlinných výrobků o 37,1 procenta a u živočišných výrobků o 24,4 procenta.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info