Maloobchodní tržby klesly dvanáctý měsíc za sebou, v dubnu o 7,7 pct.

Meziroční pokles maloobchodních tržeb v Česku v dubnu zpomalil na 7,7 procenta z březnových 9,5 procenta. Tržby obchodníků klesají dvanáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby v maloobchodě v dubnu snížily o 0,3 procenta.

V dubnu pokračoval meziroční pokles prodeje potravin a nepotravinářského zboží, započatý loni v květnu. Za potraviny obchodníci utržili o 9,3 procenta méně, pokles u nepotravinářského zboží činil 9,5 procenta. Naopak prodej pohonných hmot v dubnu, stejně jako v předchozím měsíci, zaznamenal meziroční nárůst tržeb. Zákazníci za ně utratili meziročně téměř o sedm procent více.

"Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody. Významný vliv na pokles tržeb maloobchodu měl nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost," uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin meziročně o 9,4 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin téměř o sedm procent. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 4,1 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby v dubnu meziročně klesly o 6,8 procenta.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 16,5 procenta. Obchodníci s oděvy a obuví zaznamenali pokles útrat zákazníků o 7,5 procenta. O pět procent klesly tržby v obchodech s počítačovými a komunikačními zařízeními. Drogeriím klesly tržby o 3,8 procenta a obchodníkům s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,7 procenta. V lékárnách a obchodech se zdravotnickým zbožím zákazníci oproti loňskému dubnu utratili o 2,5 procenta méně.

Tržby z prodeje a oprav motorových vozidel se v dubnu meziročně zvýšily o 6,3 procenta. Ve srovnání s březnem ale byly i tak o 1,3 procenta nižší. Za motorová vozidla, včetně náhradních dílů, zákazníci zaplatili o 6,7 procenta víc než před rokem. Tržby za opravy stouply o 4,8 procenta.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info