SVS začala prověřovat případ závažného týrání zvířat na jatkách na Vysočině
28.06.2023 | SVS ČR
V souvislosti s aktuálně zveřejněnými záběry nevhodného zacházení s hospodářskými zvířaty na jatkách v Českém Dvoře (součást obce Knyk) na Vysočině zahájila Státní veterinární správa (SVS) šetření na uvedených jatkách. SVS rovněž prověří fungování veterinárního dozoru v tomto provozu, který je v kompetenci Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina. V návaznosti na případ bude opakovaně prověřeno také fungování ostatních porážek v celé ČR. SVS také zvažuje podání trestního oznámení pro podezření na týrání zvířat. SVS okamžitě po obdržení zveřejněného videa, které ukazuje nevhodné zacházení se zvířaty při vykládce, začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení imobilních zvířat či kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští.
„Zveřejněné video zachycuje naprosto nepřípustné a neetické jednání obsluhy jatek v Českém Dvoře. Kromě prošetření stávajícího případu provede SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR zaměřenou na dodržování welfare zvířat. Jsem přesvědčen, že se jedná o individuální pochybení, nikoli o systémový problém,” uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
SVS interně prověří práci inspektorů provádějících dozor na uvedených jatkách. Prověřeni budou také chovatelé, kteří dodali zvířata figurující na uvedených záběrech a také jejich přepravci.
Podobný případ týrání zvířat na jatkách se objevil ve Všeticích ve Středočeském kraji v roce 2019. Pochybení bylo tehdy prokázáno nejen obsluze jatek, ale také přepravcům zvířat na jatka.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- MZe zjednoduší pravidla dotací na nákup technologií a rekonstrukci lesních cest (03.03.2026)
- Olomouc chce odkoupit sbírkové skleníky. Chystá jejich velkou a drahou opravu (03.03.2026)
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)
- Ministerstvo zemědělství ulehčí byrokratické povinnosti zemědělců a upraví některé podmínky pro hospodaření šetrné k přírodě (03.03.2026)
- MAPA: V Česku bude mimořádně teplý týden. Sníh a mráz ale neřekly poslední slovo (03.03.2026)
- Slovenský úřad začal posuzovat ovládnutí dvou pekáren skupinou Agrofert (03.03.2026)
- Výrobci potravin v Libereckém kraji se mohou hlásit do soutěže o výrobek roku (03.03.2026)
- Skupina Bohemia Sekt prodala loni přes 30 mil. lahví, meziročně o čtyři pct více (03.03.2026)
- Kvůli hnízdění ohrožených ptáků platí omezený vstup do národního parku (03.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 2.3.2026 (03.03.2026)

Tweet



