Meziroční růst cen většiny výrobců dál zpomalil, v zemědělství zrychlil pokles
19.07.2023 | ceskenoviny.cz
Meziroční růst cen většiny výrobců v Česku v červnu dál zpomalil, v zemědělství se prohloubil pokles cen. V průmyslu ceny proti loňskému červnu stouply o 1,9 procenta, stavební práce zdražily o šest procent a tržní služby pro podniky o 6,1 procenta. Ceny v zemědělství v meziročním srovnání klesly poprvé po více než dvou letech v květnu, a to o 10,2 procenta, v červnu byly meziročně nižší o 13,8 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Loni v červnu meziroční růst cen v zemědělství přesáhl 40 procent. Následně zdražování postupně od loňského prosince zpomalovalo a letos v dubnu se téměř zastavilo. Květnový pokles cen byl prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021. V červnu snížení cen v zemědělství kladně ovlivnila rostlinná výroba, kde byly ceny meziročně nižší o čtvrtinu. Zlevnily zejména olejniny a obiloviny. Naopak v živočišné výrobě ceny proti loňskému roku stouply o 6,3 procenta. Zdražila vejce, prasata a drůbež.
V průmyslu růst cen zpomaluje od loňského října a nyní je meziroční zdražení nejnižší od února 2021. V červnu stouply třeba ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu zhruba o pětinu, potravinářských výrobků o 7,4 procenta, ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 69,3 procenta a ostatních nekovových minerálních výrobků o 13,7 procenta. Naproti tomu zlevnil zejména koks a rafinované ropné produkty.
Ve stavebnictví se v šestém měsíci cena prací meziročně zvýšila o šest procent a používané materiály a výrobky zdražily o 1,2 procenta. Ve službách vzrostly ceny za služby v zaměstnání o 22 procent, za programování o 9,5 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 7,8 procenta, za služby v oblasti nemovitostí o sedm procent a za služby v pozemní dopravě o necelých pět procent.
V meziměsíčním srovnání se ceny výrobců většinou snížily. U zemědělských o 0,9 procenta, u průmyslových o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky klesly o 0,1 procenta. Ceny stavebních prací proti květnu mírně stouply, o 0,1 procenta.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Senát: Nynější zákon umožňuje střet zájmů při posuzování ekologických vlivů (31.07.2026)
- Letošní sucho už výrazně snížilo průtoky a hladiny nádrží v povodí Moravy a Dyje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Varování pro spotřebitele: salmonela v čerstvých krůtích plátcích (31.07.2026)
- Plavební stupeň Děčín vstupuje do nové etapy. Výstavba by mohla začít už v roce 2029 (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)

Tweet



