Úroda chmele byla v Česku letos mírně nadprůměrná, činila 6997 tun

Čeští pěstitelé chmele letos sklidili 6997 tun, což je mírně nadprůměrná sklizeň. Proti loňsku, kdy byla sklizeň nejhorší za deset let, je to o 2545 tun více. Průměrný výnos letos činil 1,44 tuny z hektaru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

 Výnos letos pozitivně ovlivnily příznivé teploty a vyšší objem srážek v závěru vegetace, tedy ve druhé polovině července a na začátku srpna. Celkově však letošní růst ovlivnily velké výkyvy počasí. Jaro bylo chladné, takže začátek vegetace byl opožděný. Později přišlo dlouhotrvající sucho a vysoké teploty, které jen výjimečně přerušily intenzivní deště. V místech, kde nemají pěstitelé doplňkové závlahy, měl chmel obtížné podmínky k růstu. "V některých lokalitách bouřky s přívalovým deštěm a kroupami poškodily porosty včetně konstrukcí. Úrodu to negativně ovlivnilo zejména na Tršicku," řekla Kršková.Jaké škody napáchal živel na Tršicku, je vidět i z údajů o meziroční produkci růstu. Sklizeň se zde zvýšila pouze o 15 procent, zatímco v žatecké a úštěcké oblasti o dvě třetiny.

Pěstitelé chmele letos také tížil výrazný růst nákladů, který se jim nedaří promítat do cen. Smlouvy s odběrateli uzavírají obvykle na tři až pět let, uvedlo v září ministerstvo zemědělství. I proto mezi pěstitele chmele a také ovoce, zeleniny a chovatele skotu rozdělí 240 milionů korun jako mimořádnou podporu. Ministerstvo také upozornilo, že kvůli obtížné situaci pěstitelů může klesat výměra chmelnic, což se děje již v posledních pěti letech. Letos činila sklizňová plocha 4860 hektarů, což je zhruba o 160 hektarů méně než před pěti lety.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info