Dvě nová ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech slepic na Třebíčsku
15.02.2024 | SVS ČR
V Praze dne 14. 2. 2024
V České republice bylo dnes potvrzena dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Jedná se o dvě hospodářství chovatele Líheň Studenec, s. r. o. První z nich se nachází ve Vanči (části obce Pyšel), druhé v Častoticích (části obce Zahrádka) na Třebíčsku. V obou chovech se nachází dohromady cca 70.000 kusů kura domácího. Jedná se o čtvrté a páté ohnisko v komerčním chovu v ČR od začátku roku.
Přítomnost vysoce patogenní ptačí chřipky H5 v obou hospodářstvích potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Vyšetřované vzorky byly odebrány v rámci monitoringu v hospodářstvích nacházejících se v desetikilometrovém pásmu dozoru okolo ohniska ptačí chřipky v chovu kachen ve Valdíkově.
Na obou hospodářstvích již byla přijata předběžná opatření. V návaznosti na změnu nákazové situace budou rozšířena ochranná pásma okolo chovů a v nich vyhlášená mimořádná veterinární opatření.
V rozmnožovacím chovu ve Vanči se nachází ve dvou halách cca 25 000 nosnic. V jedné z nich přes 13 000 kusů řadících se mezi genetické rezervy. Státní veterinární správa aktuálně intenzivně hledá možnost, aby mohla být využita výjimka a drůbež z této haly mohla být vyjmuta z utrácení. Utrácení více než 11 500 nosnic z druhé haly začne ve čtvrtek. Po jeho dokončení bude utracena drůbež v Častoticích.
Petr Majer
oddělení vnější komunikace SVS
Další články v kategorii
- Drahý plyn dusí chemický segment Agrofertu. Výroba čpavku jede na technické minimum (17.03.2026)
- V Národním zemědělském muzeu probíhá výstava modelů vláčků (17.03.2026)
- Méně alkoholu v pivu, vínu i rumu. Výrobci reagují na to, že mladí tolik nepijí (17.03.2026)
- Pohlreichův žák v chomutovské jídelně: svíčková za pár korun, která strčí do kapsy drahé restaurace (17.03.2026)
- Malí farmáři a ochránci přírody: Příčinou poklesu biodiverzity je i dlouhodobě nesprávný výkon práva myslivosti (17.03.2026)
- Připravte záhony na jaro správně: Tuhle chybu s kompostem dělá hodně lidí (17.03.2026)
- Celníci našli v dodávce na dálnici D1 na Vysočině tunu závadného masa (17.03.2026)
- Ministerstvo zemědělství upravuje podmínky pro podmíněnost a přímé platby, zemědělci budou mít při hospodaření větší flexibilitu (17.03.2026)
- Nové ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v komerčním chovu kachen ve Středočeském kraji (17.03.2026)
- Wolt Market mění barvu na zelenou a sází více na lokální potraviny (17.03.2026)

Tweet



