Benešovskému Pivovaru Ferdinand loni klesl výstav na 22.715 hektolitrů piva

Benešovskému Pivovaru Ferdinand loni klesl výstav na 22.715 hektolitrů piva z předloňských 23.103 hektolitrů. Důvodem bylo především zavírání hospod na vesnicích a v malých městech, řekl ČTK majitel a jednatel pivovaru Petr Dařílek.

"V letošním roce po navýšení DPH v restauracích u čepovaného piva a nealka očekáváme další pokles u sudového piva s tím, že se v průběhu roku situace pomalu stabilizuje," dodal Dařílek.

Pivovar s 30 kmenovými zaměstnanci, z nichž někteří v něm pracují i desítky let, loni investoval do opravy části budovy na lahvovně. Nyní chystá další etapu rekonstrukce humen na sladovně, instalaci nové myčky přepravek na lince v lahvárně a opravy spilky. V březnu dokončí technický prostor, který bude sloužit pro servis a čištění přenosných chlazení a k mytí pivního skla a vratných kelímků.

Letos na Zelený čtvrtek pivovar poprvé nabídne zelený velikonoční speciál, který se těší stále větší oblibě. "Předběžné objednávky zatím vypadají slibně," uvedl Dařílek. Kromě toho pivovar chystá na letošek řadu kulturních akcí, například 25. května na pivovarském dvoře zahraje kapela Prago Union. Na zářijových pivovarských slavnostech benešovský pivovar představí novou várku Vídeňského ležáku.

Novodobá historie vaření piva v Benešově sahá do roku 1897, kdy dal vlastník nedalekého konopišťského panství František Ferdinand d'Este postavit pivovar, který s menšími změnami v technologickém zařízení funguje dodnes. Pivovar vyrábí 18 druhů piv a také limonádu Ferdináda se třemi příchutěmi. Zdražoval naposledy loni v květnu.

khj hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info