Lotyšsko zakázalo dovoz zemědělských výrobků z Ruska a Běloruska

Lotyšský parlament dnes definitivně schválil novelu zákona o rozvoji venkova a zemědělství, ve které zakázal dovoz zemědělských výrobků a krmiv z Ruska a Běloruska. Zákaz ze vztahuje také na dovoz ruských a běloruských výrobků z třetích zemí, uvedl server Delfi.

Lotyšsko bylo loni druhým největším dovozcem ruských zemědělských výrobků v celé Evropské unii, pobaltskou zemi předstihlo jen Španělsko, napsala agentura AFP na počátku měsíce, kdy proti dovozu ruského obilí protestovali lotyšští rolníci.

Zákon vstoupí v platnost, jakmile jej podepíše a vyhlásí prezident. Zákaz má platit do 1. července příštího roku, ale v případě nutnosti může být prodloužen.

Autoři předlohy podle portálu uvedli, že je v zájmu bezpečnosti Lotyšska co nejdříve zpřetrhat hospodářské vztahy s agresivním Ruskem, které před dvěma lety napadlo Ukrajinu. Zákaz lze pokládat za doplněk sankcí Evropské unie. Jde i o omezení příjmů státního rozpočtu agresora, a tím i jeho schopnosti pokračovat ve válce proti Ukrajině.

Lotyšsko loni dovezlo 423.732 tun obilí, což bylo skoro o 60 procent více než v roce 2022, dodal portál. Hodnota dovezeného obilí činila přibližně 89 milionů eur (asi 2,257 miliardy Kč), což bylo o necelých 12 procent více než v roce 2022, napsal Delfi. Podle jiných zdrojů malá pobaltská země loni dovezla 535.000 tun obilí, což oproti předchozímu roku bylo o 200.000 tun více. Toto číslo nezahrnovalo obilí, které se přepravovalo přes lotyšské přístavy do dalších zemí.

Dvě největší obchodní sítě v Lotyšsku, Rimi a Maxima, se po invazi ruských vojsk na Ukrajinu dobrovolně zřekly prodeje výrobků z Ruska a tento příklad brzy následovaly další řetězce, připomněl server Meduza.

msk kpc

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info