Kuba nemá dostatek mouky na zajištění dodávek chleba, uvedly úřady

Kuba nemá dostatek mouky na to, aby zaručila do konce března běžné dodávky chleba. Napsala to včera agentura EFE s odkazem na prohlášení kubánských úřadů. Za nedostatek pšeničné mouky podle úřadů mohou problémy s dodávkami ze zahraničí. Kuba dováží zhruba 80 procent potravin, které potřebuje.

Ministerstvo potravinářského průmyslu uvedlo, že nedostatek pšeničné mouky způsobily "specifické situace" ohledně plánovaných dodávek ze zahraničí. "V příštích dnech budeme čelit vážným dopadům na výrobu chleba v každé oblasti kvůli nestabilitě dodávek základní suroviny," uvedla obchodní ředitelka státních mlýnů Zaily Pérezová Hernándezová. Z pěti velkých mlýnů je v současnosti v provozu jen jeden.

Kvůli nedostatku mouky tak úřady nemohou zaručit do konce března běžné množství chleba, který Kubánci dostávají skrze státní distribuci v rámci takzvaného základního koše. Vedle toho na Kubě fungují i malé obchody, které prodávají potraviny bez státní subvence. Ceny v nich jsou však pro běžné Kubánce vysoké.

Kuba v posledních letech čelí zhoršujícím se problémům se zásobováním potravinami a léky a silné inflaci. V posledních měsících se potýká také s výpadky dodávek elektrické energie kvůli problémům s dodávkami ropy. Situace se zhoršila v souvislosti s pandemií covidu-19 i kvůli chybným rozhodnutím vlády, píše agentura EFE. Kubánský režim připisuje většinu ekonomických problémů americkému embargu.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info