Tusk nevyloučil dočasné uzavření hranic s Ukrajinou pro obchodní výměnu

Polská vláda jedná s ukrajinskou stranou i o dočasném uzavření společné hranice pro obchodní výměnu, uvedl dnes polský premiér Donald Tusk, který se vyjadřoval k požadavkům polských zemědělců protestujících proti dovozu levného zboží z Ukrajiny. Dodal, že takové rozhodnutí by bylo bolestné pro obě strany. Tusk také sdělil, že se ve čtvrtek ve Varšavě setká s lídry protestujících zemědělců. Informovala o tom na svém webu stanice TVN24.

Polsko je odhodláno Ukrajině pomoci, ale má kvůli důsledkům války na Ukrajině největší problémy, prohlásil polský premiér. Cena za volný obchod s Ukrajinou je podle něj příliš vysoká, a to nejenom pro zemědělce.

"Chceme Ukrajině pomoci, ale nemůžeme dopustit, aby tato pomoc vedla k velmi negativním dopadům na naše obyvatele," sdělil Tusk. "Neustále hledáme řešení, které ochrání polský i evropský trh před přílivem výrazně levnějších zemědělských plodin," dodal. Evropská komise a Ukrajina podle něj zatím přišly s návrhy, které jsou pro Polsko nepřijatelné. Varšava by polským zemědělcům mohla pomáhat dotacemi nebo výkupem jejich produkce.

Polští zemědělci protestují proti dovozu levné produkce z Ukrajiny a politice Evropské unie zhruba od začátku února. Připojili se k podobným protestním akcím konaným i jinde v Evropě, při nichž dávají farmáři najevo nespokojenost zejména s opatřeními Evropské unie v boji proti klimatickým změnám.

Polští zemědělci v rámci protestů blokují hraniční přechody s Ukrajinou. O víkendu také blokovali v obou směrech dálnici spojující Varšavu s Berlínem. Na pozadí těchto protestů se objevily i případy ničení ukrajinské zemědělské produkce přepravované přes Polsko.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info