Národní vinařské centrum podporuje iniciativu „Pozor! Křehké“

V minulých dnech a týdnech se na sociálních sítích objevila výrazná iniciativa na podporu oboru (nejen) proti zavedení nenulové sazby spotřební daně na tichá vína s novým heslem „Pozor! Křehké“. Tato myšlenka vyjadřuje obecně křehkost vinařského oboru v České republice i současné Evropě a má za cíl upozornit širokou veřejnost na hrozby, kterým obor sám o sobě musí čelit a jak absurdní je, když mu fatální překážky do cesty postaví administrativa jedné členské země vinařské eurozóny.

Nová iniciativa má za cíl sjednotit zástupce oboru a hromadně vyjádřit požadavek na zachování stejných tržních podmínek, jako mají všechny vinařské země Evropy. V opačném případě by došlo k masivnímu znevýhodnění ekonomicky i kulturně důležitého segmentu České republiky proti zahraniční konkurenci.

Za Národní vinařské centrum shrnula důvody pro podporu hnutí marketingová ředitelka Dagmar Fialová slovy: „Vizuál rozbité vinné skleničky i slogan ‚Pozor! Křehké‘ nás ihned zaujal. Naprosto přesně totiž odpovídá našemu oboru. Vinařství, podobně jako sklo, je tradiční, pevné, s dlouhou historií, může odolat větru, dešti i některým nárazům. Ale pokud je náraz příliš silný, dojde k nevratné škodě. Podpořit a dále šířit tyto myšlenky je tak pro nás samozřejmostí. Když nás vinaři oslovili s žádostí o podporu a součinnost v projektu, neváhali jsme.“

Existuje mnoho důvodů, proč se vinařství u nás dá označit jako „křehké“. Už na začátku výroby vína se vinaři potýkají se závislostí na přírodních podmínkách. Stav klimatu, půdy, každodenní počasí, sucho ale také škůdci a choroby mají zásadní vliv na úrodu, od které se celý proces výroby vína odvíjí. I běžná nepřízeň počasí jako silný déšť, mrazy, nebo naopak spalující slunce může negativně zasáhnout vinice, a tím tak zhatit celý rok vinohradnické práce, na které závisí celá produkce vína pro daný ročník.

Samotná výroba vína je pak dlouhý a riskantní proces. Vinice dávají vinařům jen jeden pokus na zpracování suroviny ročně, a i když se sklizeň úspěšně dostane z vinohradů do sklepa, vinaře stále čeká několik měsíců tvrdé a precizní práce s mnoha proměnnými. Některá vína se dostanou na trh až po několika letech zrání. Pro vinaře tedy prakticky neexistuje rychlý obrat z prodeje vína či prostor pro chyby a jejich podnikání vyžaduje dlouhodobé plánování s nejistým ziskem.

A když se víno úspěšně po celé své dosavadní cestě dostane do oběhu, musí čelit konkurenci levných vín z dovozu. Přibližně 80 % vína si světoví a stejně tak čeští spotřebitelé totiž koupí v cenové kategorii do 120 Kč, kde jsou vína z naší domácí produkce nucena soutěžit se zahraničními víny, jejichž výrobní náklady se často pohybují pod 30 Kč. Takto nízké náklady na lahev vína nejsou pro naše vinaře možné a ani to není vhodný cíl s ohledem na kvalitu. Pokud však legislativní změny vyženou cenu českých a moravských vín nahoru, stanou se tak nedostupnými pro většinu zákazníků, o které vinaři nenávratně přijdou.

K aktuálním i budoucím krokům Národního vinařského centra v rámci této iniciativy se vyjádřil ředitel Lubomír Maťák: „Jsme obecně prospěšná společnost a naším hlavním cílem je podporovat náš obor a pomáhat vinařům. Domluva o podpoře a naší pozici k této iniciativě s vinaři byla tedy velmi rychlá. Ještě ten den jsme objednali samolepky, trička a začali jsme pracovat na tvorbě dalších podpůrných materiálů. Vše bude distribuováno přes NVC. Záleží nám

na tom, aby se tato myšlenka šířila dál. Náš obor si nezaslouží být v jednotném prostředí EU znevýhodněn oproti ostatním.“

Už nyní může široká veřejnost najít odpovědi na nejčastější otázky k tématu zavedení nenulové sazby spotřební daně na tiché víno v novinkách na webu www.vinarskecentrum.cz. Zároveň může každý vyjádřit podporu vinařů podpisem petice či přímo založením místa pro sběr podpisů petice. Grafické podklady „Pozor! Křehké“ jsou taktéž k nalezení na webu NVC.

 

Kontakt pro média: Dagmar Fialová, marketingová ředitelka – dagmar.fialova@vinarskecentrum.cz, 720 820 921

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info