Vláda se postavila neutrálně ke zrušení zákazu prodeje ve svátcích
11.04.2024 | ceskenoviny.cz
Vláda se dnes postavila neutrálně k návrhu dvou poslanců ODS na zrušení zákazu maloobchodního prodeje ve vybraných státních svátcích. Na síti X o tom informoval vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Postoje stran k návrhu se před jednáním vlády rozcházely, když lidovečtí ministři se zrušením zákazu nesouhlasili, naopak členové vlády za TOP 09 a ODS ho podporovali. Zákon nyní dostane k posouzení Sněmovna.
"Navzdory mému návrhu na souhlasné stanovisko bylo schváleno pouze stanovisko neutrální," uvedl Válek, který se pro vládní podporu návrhu vyslovil i před jednáním kabinetu. TOP 09 podle něj bude o zrušení zákazu prodeje o některých svátcích usilovat i v Parlamentu.
Lidovečtí ministři naopak přicházeli na jednání vlády s návrhem přijmout k zákonu odmítavé stanovisko. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) před schůzí vlády upozornil, že pokud se Sněmovna začne normou zabývat, lidovci předloží pozměňovací návrh, který by zákaz prodeje naopak rozšířil na všechny státní svátky.
Návrh zákona předložili poslanci ODS Jan Bureš a Pavel Staněk. Podle nich současný zákon omezuje svobodu podnikání, zrušení zákazu by mělo i pozitivní vliv na státní rozpočet. Zrušení zákazu podpořily i Hospodářská komora, Asociace nákupních center a Svaz obchodu a cestovního ruchu, upozorňují mimo jiné na to, že uzavření obchodů pouze v některé svátky vyvolává zmatky u nakupujících.
Zákon nyní zakazuje maloobchodním prodejnám o ploše nad 200 metrů čtverečních prodávat až na některé výjimky na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít obchody otevřeno do poledne.
Nynější zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu. Obchody jsou o svátcích uzavřené v řadě evropských zemích, v některých také o nedělích. Maďarský parlament v roce 2016 naproti tomu obdobný zákon zrušil zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- EU schválila 15 milionů eur na pomoc zemědělcům v Česku, Slovinsku a Německu (23.05.2025)
- Češi stále častěji sahají po nealkoholickém pivu, v loňském roce táhlo růst tuzemských prodejů (23.05.2025)
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 190 milionů, většina uzavřených provozoven jsou restaurace (23.05.2025)
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Úprava mimořádných veterinárních opatření kvůli slintavce a kulhavce, ukončení kontrol na hranici se Slovenskem (23.05.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22.5.2025 (23.05.2025)
- EP schválil zvýšení cel na hnojiva a zemědělské produkty z Ruska a Běloruska (22.05.2025)