Kutnohorští vinaři přišli kvůli mrazu o polovinu úrody

Mráz způsobil škody kutnohorským vinařům, zatím přišli o 60 až 80 tun hroznů, tedy zhruba o polovinu úrody. V noci na pondělí budou zapalovat ohně, aby révu ochránili, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

"Jsou to zhruba padesátiprocentní škody a myslím, že největší mrazy přijdou ještě dnes a v pondělí. Samozřejmě v noci budeme zapalovat ohně," uvedl Rudolfský.

V Česku se v posledních dnech výrazně ochladilo, ve vyšších polohách napadl sníh. Ve druhé polovině příštího týdne bude síla mrazů podle meteorologů klesat a riziko poškození vegetace pozvolna pomine.

Vinné sklepy Kutná Hora ročně sklidí 120 až 180 tun hroznů, révu pěstují na více než 40 hektarech a zaměstnávají kolem 20 lidí. Nejstarší záznam o vinařství v okolí Kutné Hory je v Kosmově kronice z roku 1101. Vinice tam zakládali především představitelé klášterů. V 17. století, po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce, ale vinohrady zpustly a pomalu zanikly. Obnovovat se začaly v roce 1977. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info