Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout

Globální ceny potravin by v letošním roce mohly klesnout, což přinese úlevu kupujícím, uvedl server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na odhady poradenské společnosti Oxford Economics. Hlavní hnací silou bude podle ní hojná nabídka mnoha důležitých plodin, zejména pšenice a kukuřice.

"Podle naší základní prognózy světové ceny potravinářských komodit zaznamenají v letošním roce meziroční pokles, což sníží tlak na maloobchodní ceny potravin," uvedla poradenská firma.

Velká úroda základních plodin v posledních měsících již způsobila trvalý pokles cen. Ceny termínových kontraktů na pšenici podle firmy FactSet od počátku roku klesly o téměř deset procent a na kukuřici o zhruba šest procent.

Zemědělci zvýšili produkci pšenice a kukuřice po invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022, která způsobila růst cen. Celosvětová sklizeň kukuřice tak v letošním pěstitelském roce, který končí v srpnu, bude pravděpodobně rekordní, uvedla firma Oxford Economics. Také sklizeň pšenice by měla být vysoká, i když o něco nižší než v rekordním pěstitelském roce 2022 až 2023.

Zmírnily se také tlaky na dodávky obilovin v Rusku a na Ukrajině. Navzdory kolapsu černomořské obilné iniciativy loni v červenci si ukrajinský vývoz vede dobře a mezinárodní trhy zaplavuje také ruská pšenice, což udržuje ceny na nízké úrovni, uvedl ekonom Oxford Economics Kiran Ahmed.

Pšenice a kukuřice spolu s rýží tvoří více než polovinu celosvětové kalorické spotřeby, hrají tak důležitou roli v globální stravě. To znamená, že vývoj jejich cen bude mít rozhodující vliv na rozpočty spotřebitelů na potraviny po celém světě, upozornila zpráva.

Přestože ceny pšenice a kukuřice výrazně klesly, ceny rýže neustále stoupají. Její celosvětové dodávky zhoršují vývozní omezení zavedená Indií, na kterou připadá přibližně 40 procent světové produkce. Růst cen ovlivnila i špatná úroda v této zemi v loňském roce. Termínové kontrakty na rýži tak od počátku roku stouply o více než osm procent.

Podle Světové banky se globální ceny potravin v loňském roce snížily o devět procent. Index cen potravin OSN v únoru klesl nejníže za tři roky, v březnu ale mírně stoupl kvůli růstu cen mléčných výrobků, masa a rostlinných olejů.

"Očekáváme, že letos ceny klesnou o dalších 5,6 procenta, v příštím roce se ale meziročně zvýší," dodal Ahmed. Ceny by se letos mohly dostat na své dno a od druhé poloviny roku by se mohly začít postupně zvyšovat. Stále ale také hrozí rizika, která by mohla ceny zvýšit. Mezi tato rizika patří hlavně vývoj počasí.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info