Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec

Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.

"Hraju jim hudbu zatím asi dva týdny. Uklidňuje je to a snáší víc vajec," popsal sedmdesátiletý Azíz Teymur tureckým médiím. "Od 30 slepic jsem míval jen dvě až tři vejce denně, nyní jich sbírám 12 za den," pochvaluje si muž z provincie Batman.

Slepice začal Teymur chovat, až když šel do důchodu. Když mu ale dlouho nenesly, konzultoval to s veterináři a zkoušel různé krmné směsi i léčivé přípravky. Pak prý začal hledat řešení na internetu, kde se dočetl o farmáři, který pouštěním klasické hudby kravám zvýšil jejich dojivost.

Před několika lety turecká média psala také o farmáři z provincie Aksaray, který zkoušel klasickou hudbu u krav. "Když jsou v klidu a pohodě, dojí více," řekl tehdy Izzet Koçak, který experimentoval i s virtuální realitou. Kravám pořídil speciální brýle, jimiž jim v kravíně promítal zelené pastviny. Dělal to ale vždy jen asi 20 minut denně a stádo pouštěl i na skutečnou louku, napsala tehdy agentura DPA.

nob ank

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info