Tři nové případy AMP u prasat divokých na Liberecku

Stání veterinární správa eviduje tři nové nový případy afrického moru prasat (AMP) u prasat divokých v Libereckém kraji. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. 5. 2024 v katastrálním území obce Fojtka na Liberecku. Nákazu u uloveného divočáka potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo tzv. uzavřené pásmo II, dojde k úpravě pásem. Uzavřené pásmo II se rozšíří a také dojde ke změně uzavřeného pásma I (přiléhající „nárazníkové pásmo“). Termín změny bude záviset na jejím schválení Evropskou komisí.

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo AMP rovněž u dalších dvou uhynulých prasat divokých v uzavřeném pásmu II na Liberecku. První bylo nalezeno v katastrálním území Bílý Potok pod Smrkem a druhé pak v katastrálním území Oldřichov v Hájích.

Od počátku letošního roku SVS zatím eviduje sedm případů AMP u ulovených prasat divokých a čtyři případy u nalezených uhynulých prasat divokých. Celkem bylo v ČR od počátku nákazy v roce 2022 potvrzeno 68 případů AMP u uhynulých či ulovených prasat divokých.

 

 

Děkujeme za spolupráci.

 

S pozdravem

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí

Státní veterinární správa

Slezská 100/7, 120 00 Praha 2

 

p.vorlicek@svscr.cz

T:  + 420 227 010 705

M: + 420 778 757 439

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info