Po jahodách na poli u Olomouce se jen zaprášilo, musí dozrát další

Pole s jahodami v Olomouci a Prostějově dnes ráno zaplnili lidé, kteří vyrazili na první samosběr tohoto oblíbeného letního ovoce. Zájem byl tak velký, že například na poli v Olomouci-Slavoníně vysbírali červené plody za necelé čtyři hodiny. Samosběr tam musel být na několik dní přerušen, aby mohly dozrát další jahody. Na sociálních sítích o tom informoval provozovatel jahodáren Jan Dostál. Sklizeň jahod byla letos v Olomouci a Prostějově díky brzkému příchodu jara zahájena o dva až tři týdny dřív než v předchozích letech.

Rodina Dostálova hospodaří na šesti hektarech jahod v Olomouci, v Prostějově má zhruba 5,5 hektaru a v Brně více než 13 hektarů. Na pole s jahodami v okrajových částech Olomouce a Prostějova hned ráno vyrazily desítky nedočkavých sběračů, kteří nechtěli ponechat nic náhodě. Zhruba třetinu úrody jahod na těchto plantážích letos totiž poničily jarní mrazy.

Farmář Dostál kvůli očekávané nižší úrodě jahod letos zrušil stánkový prodej a veškerou produkci oblíbeného ovoce ponechal pro samosběr, aby uspokojil vysokou poptávku. Loni lidé za kilogram jahod při samosběru na plantážích v Olomouci a Prostějově platili 75 korun, letos cena vzrostla na 85 korun. "Cenu jsme tři roky nezvyšovali. Loni se nám ji ještě podařilo udržet díky nadúrodě," podotkl Dostál.

Ceny jahod ze samosběru jsou ale stále výrazně nižší, než je tomu u dovážených jahod v supermarketech či tržnicích. Na plantážích v Olomouci, Prostějově a Brně nejsou plody znečištěné hlínou, protože leží na slámové podestýlce. Pěstitelé také minimalizují používání chemických prostředků.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info