Protest zemědělců příští týden nebude, organizátoři ho posunuli na 4. června

Čeští zemědělci odložili protest, který se měl konat příští týden ve středu v Praze. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát, řekl dnes ČTK prezident Agrární komory (AK ČR) Jan Doležal. Vedení Zemědělského svazu ČR (ZS) se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Odklad zdůvodnilo rozjitřenou atmosférou po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí odvolat středeční protest ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.

 Členové ZS si podle předsedy svazu Martina Pýchy uvědomují, že by část veřejnosti mohla mít zemědělcům za zlé, kdyby v současné situaci vyrazili s traktory před úřad vlády. "Zároveň mají čím dál větší obavy z budoucnosti zemědělského podnikání v Česku a jsou rozzlobeni neochotou koaliční vlády situaci řešit," uvedl Pýcha. Protestní akce se proto nespokojení farmáři nechtějí vzdát, odsunuli ale její termín na první červnové úterý.

Odložením plánovaného protestu chtějí zemědělci uklidnit situaci a vytvořit prostor pro jednání, uvedl prezident AK ČR, podle kterého výhrady zemědělců nadále trvají. Odložit protest chtějí zemědělci i z bezpečnostních důvodů. "Tak abychom teď nevystavovali účastníky nebo vládní činitele bezpečnostním rizikům," uvedl Doležal.

Už ve čtvrtek odvolaly demonstraci ohlášenou na úterý odbory. Uvedly, že chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Rozhodnutí zemědělců odložit protest ocenil šéf resortu Výborný, je podle něj logické a odpovědné. "Věřím, že přispěje ke zklidnění situace a zmírnění napětí i u nás v ČR," napsal ministr ČTK. Nadále podle něj platí nabídka jednání s vedením AK ČR a ZS ve středu 22. května. "Věřím, že u jednacího stolu dokážeme věcně diskutovat a hledat podporu pro české zemědělce a farmáře," uvedl Výborný.

Poté co byl dnes vpodvečer oznámen nový termín protestu, napsal ministr na síti X, že postupu zástupců nespokojených zemědělců přestává rozumět. ZS si podle něj musí vybrat, jestli chce jednat, nebo zda si chce za každou cenu před volbami zademonstrovat.

Podle posledních informací měla středeční demonstrace zemědělců začít v 09:00 protestní jízdou zemědělských strojů a skončit ve 13:00. Okruh měl být podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy větší než při předchozích demonstracích, a vést měl i kolem ministerstva zemědělství, které sídlí na Těšnově. Třetí část protestů měla začít ve 14:00 v době zasedání kabinetu před úřadem vlády.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Na 4. června jsou naplánovány protesty v Bruselu i v dalších zemích EU. Pýcha očekává, že se do evropského protestu zapojí i čeští farmáři.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info