Počet malých obchodů se smíšeným zbožím loni v ČR dále klesl

Počet malých prodejen se smíšeným zbožím loni v Česku dále meziročně klesl, a to o 137 na 11.701. Za poslední čtyři roky je tak těchto obchodů s rozlohou do 400 metrů čtverečních o téměř čtyři stovky méně. Ve srovnání s rokem 2017 pak ubylo více než 2000 malých prodejen a proti roku 2007 se jejich počet snížil o asi 4600. S odkazem na data agentury NIQ o tom dnes ČTK v tiskové zprávě informovala Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Úbytek je patrný zejména v případě těch prodejen, které nejsou součástí žádné sítě.

Nejvíce obchody podle dat agentury NIQ mizí v obcích do 2000 obyvatel. "Důvody, proč se malé, nezávislé prodejny zavírají, jsou celkem jasné. Na jednu stranu je to vlivem rostoucí konkurence nadnárodních řetězců a na stranu druhou tyto prodejny nejsou schopny nakupovat levně od dodavatelů," uvedl předseda AČTO Pavel Březina.

Počet malých a nezávislých prodejen s potravinami bude podle AČTO nejspíš klesat i v budoucnu. "Cestou je například napojování obchodů na e-shopy, což jim rozšiřuje nabídku, nebo využívání technologie automatizovaného prodeje, která šetří personální náklady a zvyšuje komfort zákazníků. Malé obchody musí zjednodušeně řečeno samy hledat cesty, jak uspět," řekl Březina.

Podpořit malé prodejny se smíšeným zbožím má program Obchůdek 2021+ ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V letošním kole je v něm připraveno 49,4 milionu korun. Peníze mohou k pokrytí výdajů na zaměstnance, nájem, vytápění, osvětlení či připojení k internetu využít provozovny v obcích do 1000 obyvatel, respektive do 3000, kdy v jednotlivých částech obce nežije více než 1000 lidí. Příjem žádostí byl ukončen 15. dubna. Jeden kraj může podle MPO získat nanejvýš 3,8 milionu korun a prodejna 130.000 korun.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info