Úroda jahod na plantáži u Holešova je velmi dobrá, jarní mrazy ovoce nepoškodily

Úroda jahod na plantáži společnosti Vaklima u Holešova na Kroměřížsku, kde v druhé polovině května začal samosběr, je velmi dobrá. Jarní mrazy ovoce nepoškodily. Pokud klesaly teploty v době kvetení jahod pod nulu, tak pouze krátkodobě, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Jaroslav Valenta.

Letos mohli lidé začít jahody sbírat o několik týdnů dříve, než je obvyklé. "Je to výjimka a je to způsobeno teplotami, které byly v zimě, to znamená prosinec, leden, únor. V prosinci napadl sice sníh, ale leden, únor byl teplý. Takže to je důvod, proč se to posunulo. Nasazovala dříve poupata. Byla někde o 14 dní, někde o tři týdny urychlená," řekl Valenta.

S úrodou jahod je spokojený, co do velikosti i chuti jsou podle něj velice kvalitní, a zákazníci si je chválí. Samosběr ovoce u Holešova pokračuje už déle než týden. "Budeme sbírat ještě dalších 14 dní až tři týdny. Uvidíme, jaké budou teploty. Když budou vysoké teploty, dozrávání se urychlí. Když by byly nižší, tak se to prodlouží," uvedl pěstitel.

Obvykle se v Holešově z hektaru ročně sklidí mezi šesti až deseti tunami jahod. Letos to možná bude ještě o něco více. Zatímco v minulosti měla společnost produkční jahody u Holešova vysazeny i na šesti hektarech, letos rostou zhruba na hektaru. Jednatel Valenta, který loni oslavil osmdesátiny, jejich pěstování postupně utlumuje. Před několika lety upustil i od stánkového prodeje jahod, který podnik dříve nabízel například ve Zlíně nebo ve Fryštáku na Zlínsku.

Přibližně se šesti kilogramy jahod odjížděli dnes dopoledne z plantáže manželé Zdenka a Gustav z Hvozdné na Zlínsku. "Jezdíme sem pravidelně, vynechali jsme jenom minulý rok. Ale jinak jezdíme každý rok a jsme spokojeni. Podělíme děti, něco sníme, něco zavaříme, něco dáme do mrazáku. Už máme zamíseno i na knedlíky," řekla ČTK dvojice seniorů.

Za příznivého počasí zavítají na plantáž i stovky zákazníků denně, především o víkendu. Mezi řádky, které nejsou vysbírané, je zavedou brigádníci. Firma Vaklima k pěstování jahod využívá moderní systém zavlažování. Plocha mezi řádky je vystlaná slámou, aby si lidé za deštivého počasí z plantáže spolu s ovocem neodnášeli domů i vrstvu bahna na botách. "Zájem zákazníků je velký, trošku nás letos obtěžuje počasí. Zničehonic přijde déšť, bouřka, takže samosběr máme přerušovaný," doplnil Valenta.

Za kilogram jahod ze samosběru u Holešova zaplatí zájemci 110 korun, tedy o desetikorunu více než loni. S postupem sezony však cena jahod obvykle klesá. Otevírací doba plantáže je denně od 8:00 do 19:00. Více informací je na webových stránkách věnovaných samosběru.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info