Tuzemští vinaři jsou připraveni zapojit se do věcné diskuze o dostupnosti alkoholu

Téma dostupnosti alkoholu a jeho přiměřené konzumace je diskutováno napříč Evropou a dotýká se také vinařského sektoru. Tuzemští vinaři se proto již loni rozhodli připojit k celosvětové iniciativě Wine In Moderation, která se zaměřuje na podporu střídmé konzumace vína a pozici oboru jako fenoménu a kulturního bohatství.

„Domácí diskuzi na téma přístupu k alkoholu, kterou iniciuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, kvitujeme a jsme připraveni se na ní podílet. Zapojení průmyslu do této debaty vidíme jako efektivní a nevyhnutelné. A jsme rádi, že pan Vobořil se k tomu nestaví odmítavě. Již v loňském roce jsme sami představili návrh na zavedení minimální jednotkové ceny alkoholu, která cílí na omezení dostupnosti levného alkoholu a snížení negativních důsledků jeho konzumace. Představuje efektivní nástroj k ovlivnění ceny především toho nejlevnějšího a nejrizikovějšího alkoholu, jenž požívají právě nejvíce ohrožené skupiny konzumentů,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

Podobné diskuze dlouhodobě probíhají také na půdě institucí EU. „Ochrana veřejného zdraví je legitimní celoevropské téma. Stejně jako péče o krajinu, udržitelný přístup k ní, funkční zemědělství a ekonomicky stabilní, prosperující sektor v mnoha regionech. Je třeba v tom nalézt rovnováhu. My takové návrhy a příspěvek k řešením máme, bude však aktuálně záležet na složení nové Evropské komise a jejích prioritách,“ uzavírá Chlad.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info