Upozornění prodejcům a informace pro spotřebitele: označení země původu je u čerstvého ovoce a zeleniny povinné
21.06.2024 | SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v návaznosti na vrcholící prodej sezónního čerstvého ovoce a zeleniny upozorňuje spotřebitele i prodejce na skutečnost, že u předmětného sortimentu je povinné uvedení země původu a názvu druhu ovoce a zeleniny, příp. u vybraných druhů i třídy jakosti a odrůdy dle zvláštních obchodních norem. Tato informace musí být spotřebiteli dostupná např. prostřednictvím informační cedule.
Vzhledem k tomu, že v předchozích sezónách inspektoři SZPI zjistili řadu případů, kdy informace o zemi původu při prodeji zcela absentovala, nebo byla uvedena nepravdivě, kontroly uvedené povinnosti intenzívně probíhají i v letošní sezóně. Záměna země původu je považována za klamání spotřebitele. Prodejci mají povinnost při kontrole předložit nabývací doklady a prostřednictvím systému sledovatelnosti mohou inspektoři SZPI prověřit původ zboží až k pěstiteli.
Kromě uvedených povinností u značení musejí prodejci čerstvého ovoce a zeleniny zajistit, aby plody byly:
- celé
- zdravé (nejsou povoleny produkty napadené hnilobou nebo postižené zhoršením jakosti do té míry, že jsou nezpůsobilé ke spotřebě)
- čisté (v podstatě bez viditelných cizích látek)
- v podstatě zbavené škůdců
- v podstatě bez poškození zapříčiněných škůdci a postihujících dužninu
- bez nadměrné povrchové vlhkosti
- bez cizího pachu a/nebo chuti.
Předmětem kontroly při prodeji čerstvého ovoce a zeleniny jsou také požadavky na hygienu prodeje.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Další články v kategorii
- Případ čtyř mrtvých vlků na Jesenicku policie odložila (07.03.2026)
- Výroba biometanu v Evropě sází na odpadní suroviny (06.03.2026)
- Státy EU a Evropský parlament se shodly na zákazu názvů jako vegetariánský steak (06.03.2026)
- Společnost Česká krajina má šanci na výkup pozemků pro zubří rezervaci (06.03.2026)
- Pozvánka na angusskou členskou schůzi (06.03.2026)
- Omezení těžby v Polsku prohlubuje deficit dubového dříví (06.03.2026)
- FAO: Globální ceny potravin se v únoru vrátily k růstu po pěti měsících poklesu (06.03.2026)
- Skupina Bohemia Sekt prodala loni přes 30 milionů lahví, meziročně o čtyři procenta více (06.03.2026)
- TZ AOPK ČR: Sokol stěhovavý již podruhé v novodobé historii začíná hnízdit v CHKO Žďárské vrchy (06.03.2026)
- Sázíme budoucnost – 23 652 stromů za Státní pozemkový úřad (06.03.2026)

Tweet



