Pozemkový úřad navýší po deseti letech pachtovné za pronájem zemědělské půdy
29.06.2024 | ČTK
Zemědělci budou po deseti letech platit vyšší pachtovné za pronájem zemědělské půdy ve vlastnictví státu. K navýšení sazby přistoupil Státní pozemkový úřad (SPÚ), protože podle něj už neodpovídala ekonomickým podmínkám v zemědělském sektoru. Na tiskové konferenci to dnes řekli ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Sazbu stanoví úřad podle jednotlivých výrobních oblastí a plodin. Navýšení pachtovného navýší příjmy státního rozpočtu zhruba o 150 milionů korun ročně.
Nejvyšší sazbu pachtovného budou mít zemědělci v horských výrobních oblastech, a to 12,5 procenta. Zhruba o polovinu nižší sazbu mají bramborářsko-ovesné oblasti. V kukuřičné oblasti to jsou čtyři procenta. Nejnižší sazbu, tedy 3,6 procenta, nastavil úřad pro řepařskou výrobní oblast. Doposud platili zemědělci za nájem půdy 2,2 procenta od roku 2014.
V původním loňském plánu chtěl úřad změnit sazbu na jednotných 5,8 procenta. Výborný ale jednotnou sazbu pro všechny oblasti nepodpořil a připravili s pozemkovým úřadem systém, který bude zohledňovat výrobní oblasti a bude podle něj spravedlivý. Ministr také zdůraznil, že výše pachtovného nikde nebude nad cenami tržního nájemného. "Stát nebude do budoucna tím, kdo by táhl nájemné a pachtovné nahoru, budeme vždy pod tržním nájmem," řekl Výborný.
Pozemkový úřad spravuje zhruba 54.000 nájemních a pachtovných smluv. Zvýšenou procentuální sazbu úřad podle Maradové účtuje od 1. března pro nové smlouvy. U dříve uzavřených smluv zahájí SPÚ rozsáhlou aktualizaci, nové pachtovné plánují podle ředitelky účtovat v období od 1. října letošního roku do konce září v příštím roce.
Aktualizace se nebude týkat speciálních smluv uzavřených na dobu určitou nebo pro výsadbu vinic, chmelnic či sadů a také smluv, kde dosavadní pachtované přesahuje cenu vypočítanou podle nových pravidel.
Maradová uvedla, že navýšení sazby vychází z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, která podle ní potvrdila, že dosavadní výše neodpovídá ekonomickým podmínkám v sektoru. "S přihlédnutím k predikci vývoje cen zemědělských pozemků je navýšení zodpovědným rozhodnutím," dodala.
S aktualizací pachtovného podle výrobních oblastí souhlasí Zemědělský svaz ČR. Kritizuje ale, že nelze podle nových pravidel upravovat všechny starší smlouvy. "To může vést k situaci, kde dlouhodobější nájemci zemědělské půdy mohou být znevýhodněni v porovnání s novými pachtýři, kteří vstoupí do systému pod aktualizovanými podmínkami," řekl ČTK předseda ZS Martin Pýcha.
Navýšení sazeb naopak nepodporuje Agrární komora ČR, vlastníci půdy podle komory už v předchozích letech navyšovali pachtovné a navýšení ze strany SPÚ tak vyvolá další zvyšování cen, což prohloubí aktuální problémy zemědělců. Mluvčí AK Barbora Pánková ČTK řekla, že zástupci komory jednali s úřadem o odložení, aby se farmáři mohli na navýšení připravit, ale úřad jim nevyhověl. V současnosti tak podle Pánkové hrozí, že si zemědělci nebudou chtít půdu od státu pronajímat.
Státní pozemkový úřad propachtovává zemědělcům zhruba 103.000 hektarů zemědělské půdy, z celkové výměry půdy v ČR tak propachtovaná půda tvoří přibližně tři procenta, řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Kazdová.
Pozemkový úřad při výpočtu pachtovného vychází z platné vyhlášky ministerstva zemědělství, která stanovuje průměrné ceny zemědělských pozemků pro jednotlivá katastrální území. Stanovuje se podle ní také daň z nemovitosti.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Rostlinné alternativy masa rozdělují Česko: Polovina zákazníků jim fandí, pětina je konzumuje pravidelně, odhalil průzkum (14.09.2024)
- Poslední hřebík do rakve teorií o ekologickém kolapsu na Rapa Nui (13.09.2024)
- Ministerstvo financí nehodlá zrušit plánované zvyšování spotřební daně z lihu (13.09.2024)
- V Litoměřicích začíná Zahrada Čech, počasí by akci nemělo ohrozit (13.09.2024)
- Upozornění pro veřejnost: Během následujících dní se kvůli povodním, erozi půdy i vyvráceným stromům nevystavujte v lesích a v okolí vodních toků zbytečnému riziku (13.09.2024)
- Petici proti drahé vodě podepsalo 3215 lidí, bývalý ministr Němeček ji předal MF (13.09.2024)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 37 (13.09.2024)
- Srážky mohou znehodnotit úrodu. Farmáři sklidili, co mohli, uvedli zemědělci (13.09.2024)
- Zčervenala téměř celá republika. Meteorologové ještě zesílili výstrahu (13.09.2024)
- Mykolog objevil na Boleslavsku poklad. Kriticky ohrožený druh hřibu (13.09.2024)