Slovensko letos podle prvního odhadu očekává dvouciferný pokles sklizně obilovin

Slovensko letos očekává dvouciferný pokles úrody hlavních obilovin oproti loňsku, kdy sklizeň dosáhla tříletého maxima. Důvodem propadu je menší osetá plocha a nižší hektarové výnosy. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes ČTK poskytl slovenský statistický úřad. Slovensko je v produkci obilí dlouhodobě soběstačné. Analytik 365.bank Tomáš Boháček v reakci uvedl, že mírně by mohlo zdražit pečivo. Slovenský premiér Robert Fico dnes na poli na západě země obhajoval slovenský zákaz dovozu některých zemědělských a potravinářských produktů z Ukrajiny.

Celková úroda hlavních druhů obilovin na Slovensku se podle odhadu na základě stavu k 20. červnu sníží proti loňsku o 14,4 procenta na 2,72 milionu tun. Celková osetá plocha proti loňsku klesla o 7,8 procenta. Průměrný výnos z hektaru by se měl snížit meziročně o 7,2 procenta na 5,37 tuny. Navzdory tomu by to znamenalo o 3,6 procenta lepší výsledek, než byl průměr v letech 2019 až 2023.

Nejčastěji pěstovaným obilím na Slovensku je pšenice, jejíž sklizeň letos podle odhadu klesne proti loňsku o pětinu na 1,97 milionu tun. Slovenští zemědělci letos pěstují pšenici na výměře, která je o 13,9 procenta menší než loni. Plochy oseté jinými sledovanými obilovinami s výjimkou žita naopak vzrostly.

"Teplé jarní počasí i letos sice umožnilo dřívější dozrávání obilovin a řepky, ale intenzivní srážky a střídání teplot před letošní sklizní mohou nakonec ovlivnit celkovou úrodu," uvedli statistici.

Kromě horší úrody obilí klesne na Slovensku podle odhadu také sklizeň řepky, meziročně o 22 procent zhruba na 420.000 tun. Důvodem je hlavně dvouciferný pokles hektarových výnosů, ale i nižší osetá plocha touto plodinou.

Šéf slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) Andrej Gajdoš novinářům řekl, že farmáři už dlouho nezažili z hlediska počasí tak nepředvídatelný a nevypočítatelný rok jako letos. Upozornil také na škody, který způsobil hraboš polní. Podle něj je sklizeň zhruba ve své polovině.

Slovenští zemědělci podle analytika Boháčka výměrou ploch jednotlivých plodin reagují hlavně na vývoj cen na evropských a světových trzích. "Pokles cen pšenice loni na podzim se tak projevil v nižší oseté výměře i u nás. Vliv na cenový vývoj na Slovensku bude podle našeho názoru mírný, růst by mohly hlavně ceny chlebovin a biopaliv," napsal analytik v komentáři. Dodal, že vedle cen vajec a sýrů, které neklesají, by mohlo mírně zdražit pečivo.

Premiér Fico, který se dnes u Trnavy sešel se zemědělci při sklizni a nechal se fotografovat v poli s obilím, před novináři kromě jiného obhajoval jednostranný slovenský zákaz dovozu vybraného agrárního zboží či potravin z Ukrajiny. Fico se stále zotavuje z atentátu, který byl na něj spáchán v polovině května.

"Nepropadneme módním trendům a neustoupíme, co se týče dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. Je zde seznam jistých produktů, které nemíníme dovážet z Ukrajiny. Musíme chránit slovenské zemědělce," řekl Fico, který se při chůzi opíral o berli. Už v pátek se Fico zúčastnil oslav svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje; šlo o jeho první veřejnou akci od atentátu.

Slovenské restrikce dovozu se vztahují například na pšenici, kukuřici, med, řepku, slunečnici nebo cukr z Ukrajiny.

Sklizeň základních obilovin v Česku letos podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,82 milionu tun. Řepky by se mělo sklidit 1,045 milionu tun, což by bylo asi o 20 procent méně než loni.

Adrian Bobok 

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info