Riziko požárů v lese zvyšují horka, sucho a vítr, půda je nyní nasycena vodou

V lesní půdě je v současnosti po nedávných deštích poměrně dost vody, větší riziko lesních požárů tak nyní při krátkodobě zvýšených teplotách nehrozí, řekl ČTK Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Zároveň ale zdůraznil, že vznik požárů nelze předvídat a za několik dní může půda opět vyschnout. V letních měsících navíc riziko výrazně zvyšuje sucho, vítr a vysoké teploty, ale částečně také vyšší pohyb lidí v lesích, kteří například podcení rizika při rozdělávání ohně.

Přestože je půda v lesích na mnoha místech aktuálně nasycena vodou po vydatných srážkách z minulého týdne, může zase rychle vyschnout. "Letní měsíce v posledních letech bývají horké, suché a větrné. Lidé by se měli proto chovat velmi zodpovědně. Za 14 dní nebo v srpnu může být riziko enormní," uvedl Řezáč.

Český hydrometeorologický ústav varoval, že teploty se dnes na většině území dostanou přes 31 stupňů Celsia, v Polabí a na východě republiky až na 34 stupňů, v západních Čechách by mělo být o něco chladněji. Během dne dorazí bouřky, které mohou být i velmi silné.

Řezáč apeluje, aby lidé nerozdělávali v lesích ohně. Nejvíce požárů totiž podle něj vzniká přes léto, kdy se lidé častěji pohybují v přírodě, je sucho a horko. "Někdy stačí podcenit maličkost, například za půl hodiny po mém odchodu se zvedne vítr a rozfouká uhlíky, o nichž jsem si myslel, že jsem je dobře uhasil," dodal.

Z 1512 požárů evidovaných loni v českých lesích bylo podle něj 716 způsobených z nedbalosti, největší počet i rozsah na tom mají právě požáry po rozdělání ohně. Celková rozloha loňských lesních požárů dosáhla 217,4 hektarů, necelou třetinu rozlohy tvořily požáry z nedbalosti.

V lesích je obecně zakázáno rozdělávání ohňů mimo vyhrazená tábořiště. "Při odchodu z tábořiště je nutné zbytky žhavého popela a uhlíků důkladně prolít vodou, rozhrabat a znovu prolít vodou, případně radši zkontrolovat teplotu," doplnil Řezáč. Náchylnější k požárům jsou především jehličnaté, borové a smrkové lesy, které se vyskytují v nižších polohách a je v nich větší množství suchého klestu.

Za loňský rok lesních požárů podle informací ústavu ubylo. Zatímco předloni se jednalo o 2473 požárů na celkové ploše přes 1715 hektarů, loni jich bylo o 961 méně. Požáry mohou zapříčinit také přírodní vlivy, například blesk loni způsobil 16 požárů. Některé požáry ale zůstanou neobjasněné, v loňském roce jich bylo 179 na rozloze 55,7 hektaru.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info