Upozornění pro veřejnost: Během následujících dní se kvůli povodním, erozi půdy i vyvráceným stromům nevystavujte v lesích a v okolí vodních toků zbytečnému riziku
13.09.2024 | Lesy České republiky, s. p.
Pohotovost drží až do neděle kvůli aktuálnímu počasí lesníci a vodohospodáři z Lesů ČR. Veřejnost upozorňují kvůli očekávaným extrémním srážkám na riziko sesuvu půdy, zejména ve svažitých oblastech, bleskové rozvodnění i menších potoků a stromy vyvrácené z podmáčené půdy.
Jak uvádí Český hydrometeorologický ústav, čekají nás do nedělního večera extrémní srážky. Platí to kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější déšť předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků se očekávají extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny.
„Upozorňujeme a žádáme, aby lidé důkladně zvážili, zda se v takovém počasí vydat do lesa, a zejména do svažitého terénu, kde může dojít během těchto dní k sesuvu půdy. O víkendu se navíc očekává silný vítr, takže se mohou podmáčené stromy snadno vyvrátit. Nevystavujte se proto zbytečnému riziku,“ říká Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.
Kromě lesníků jsou v pohotovosti i vodohospodáři z Lesů ČR. Také na drobných vodních tocích spravovaných státním podnikem totiž mohou během několika minut nastat bleskové povodně. „Pohybovat se v blízkosti koryt toků a sledovat zvyšování hladiny například z mostů, břehů nebo propustků rozhodně není bezpečné,“ uvádí Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Pozor by si ale měli dát i vlastníci nemovitostí u vodních toků. „Žádáme je o odstranění dříví, stavebního materiálu i automobilů a dalších ohrožených předmětů, které může vzít voda,“ dodává Strakoš.
Bude-li třeba, volejte lesníkům a vodohospodářům ve Vašem regionu. Kontakty naleznete zde, stačí jen zadat lokalitu: Najděte svého správce | Lesy České republiky, s. p. (lesycr.cz)
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 18. 8. 2026 (19.08.2026)
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)
- Investice do boje se suchem musí být komplexní, opatření v krajině doplní posílené vodohospodářské investice (18.08.2026)
- Špatná sklizeň je problém na jednu sezonu, špatná zemědělská politika může škodit příštích sedm let (18.08.2026)
- Rybníkáři vybudují nové rybníky, či odbahní a zrekonstruují stávající. Ministerstvo zemědělství jim na to dá 250 milionů korun (18.08.2026)

Tweet



