SVS rozšiřuje pásmo katarální horečky ovcí na celou Českou republiku
30.10.2024 | SVS ČR
V Praze dne 29. 10. 2024
Státní veterinární správa (SVS) reaguje na vývoj nákazové situace u katarální horečky ovcí (KHO) a s platností od 30. 10. 2024 rozšiřuje pásmo na celé území České republiky. To znamená, že od zítřka ČR oficiálně ztratí status členského státu prostého KHO. Dnes k popsaným změnám SVS vydává nová celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO), která vejdou v účinnost od 30. 10. 2024. MVO budou nově stanovovat pouze podmínky k vakcinaci zvířat v ČR.Přemísťování zvířat vnímavých ke KHO v rámci České republiky nebude omezeno s výjimkou přemístění z ohniska. Přemísťování zvířat mimo ČR se bude řídit platnou evropskou legislativou.
K rozšíření pásma KHO na celé území ČR přistupuje SVS z toho důvodu, že dochází k postupnému šíření nákazy, přičemž bylo zjištěno ohnisko KHO již i na Vysočině.
Nová mimořádná veterinární opatření upravují podmínky pro vakcinaci zvířat v ČR proti sérotypu 3 KHO. V ČR je již registrována vakcína (BioBos BTV 3 injekční suspenze) pro ovce a skot. Vakcinace je dobrovolná a hradí ji chovatel. „SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti KHO jako prevenci pro zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Přemístění zvířat z ohniska seřídí mimořádnými veterinárními opatřeními, která vydala příslušná krajská veterinární správa pro ohnisko.Přemísťování zvířat do jiných členských států bude podléhat platné legislativě EU, z celého území ČR bude možné přemísťovat zvířata pouze do členských států, které uplatňují výjimky k přemístění zvířat vzhledem ke KHO na jejich území. Všechny tyto výjimky jsou uvedeny na oficiálních stránkách Evropské komise.
Vzhledem k tomu, že vakcína BioBos BTV 3 injekční suspenze pro ovce a skot je již registrována v ČR, je možné přemístění zvířat do jiného členského státu i na podmínky k vakcinaci zvířat uvedené v těchto výjimkách.
Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv bude diskutovat na úrovni EU, zda bude umožněno přemísťovat zvířata očkovaná touto vakcínou registrovanou v ČR i do ostatních států EU za potvrzení zdravotní garance k očkování proti KHO. Chovatele budeme o výsledcích informovat.
Katarální horečka ovcí se počátkem září vrátila do České republiky po 15 letech a nová ohniska, především v chovech skotu, stále přibývají. K dnešnímu dni bylo v ČR registrováno 67 ohnisek této nákazy. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.
KHO je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Onemocnění je přenášeno krev sajícím hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- Za úhyn devíti koček ze začátku ledna na Prachaticku může virové onemocnění (19.01.2025)
- ČSCHMS aktivně podporuje rozjezd "beef on dairy" (18.01.2025)
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Od pondělka bude na vybraných místech Libereckého kraje pokračovat akce, při níž s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat pomohou policejní střelci (17.01.2025)
- V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku (17.01.2025)
- Výrobce pražených oříšků Alika navýší kapacitu díky automatizaci a robotizaci (17.01.2025)
- Bedřich Moldan: Klasické sedlácké hospodaření je modelem udržitelného zemědělství (17.01.2025)
- Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“, plánují zisk ve výši 11,33 mld. Kč (17.01.2025)
- Úřad v USA se chystá zakázat červené barvivo E 127, způsobuje rakovinu u myší (17.01.2025)
- Plzeňské pivo je stále stejné jako v roce 1897, říká sládek Václav Berka (17.01.2025)