Konference Venkov 2024 se věnovala i zemědělským tématům

Ve dnech od 15. do 17. října proběhl další ročník konference Venkov, kterou každoročně pořádá Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV ČR). Více než tři sta zástupců ministerstev, územních partnerů, obcí, regionů a dalších se sešlo na Zámku Mělník. Jednání se věnovala řadě témat, které Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) dlouhodobě prosazuje – mimo jiné třeba podpoře krátkých dodavatelských řetězců nebo pozemkovým úpravám.

Národní konference Venkov 2024 zahájila předsedkyně Spolku pro obnovu venkova a předsedkyně výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Veronika Vrecionová. V úvodu vystoupil ministr zemědělství Marek Výborný či senátorka Jarmila Smotlachová, která je místopředsedkyní Podvýboru pro zemědělství Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Pozvání přijala také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) Eliška Olšáková, ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová nebo náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň. Konference se účastnil také předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslav Šebek, který v úvodní řeči připomněl význam sedláků a malých hospodářství pro rozvoj venkova a zdůraznil důležitost spolupráce a vzájemného respektu mezi subjekty, které se trvale vyskytují v tomto prostoru.

Pracovní skupiny se týkaly třeba zachování diverzity krajiny, využití obnovitelných zdrojů energie nebo krajinného plánování a pozemkových úprav. Jedním z témat byla také podpora krátkých dodavatelských řetězců - tedy téma, které ASZ ČR před mnoha lety iniciovala a které se i díky práci Asociace dostalo v mnohem větší míře do veřejné agendy. Lokální zpracování a prodej potravin tak již rezonuje i mimo zemědělství. Tato pracovní skupina se věnovala především zjednodušení legislativy, které by usnadnilo provoz podniků a jejich smluvní vztahy.

Snižování administrativy se do velké míry věnovaly i další pracovní skupiny. Při závěrečném hlasování bylo toto téma účastníky konference dokonce vybráno jako to nejzásadnější – a to pětinou hlasujících. I druhý nejdůležitější bod programu, pro který hlasovalo 13,5 procenta přítomných, se týkal administrativní zátěže. Konkrétně se vymezoval proti zpřísňování legislativy EU a zavádění sankčních systémů nad rámec nutnosti. Velmi vysoko na seznamu priorit se objevila také potřeba podpořit krajinné plánování a pozemkové úpravy (pro které hlasovala přibližně desetina účastníků) a zapojení moderních trendů pro zvyšování atraktivity venkovského prostoru (s podporou 11,2 procenta).

Součástí konference byly také exkurze k jednotlivým tématům. Ty vzaly účastníky třeba na rodinnou farmu Hanč v obci Vraňany (člen ASZ Mělník), která ukazuje, jakým způsobem lze jít naproti krátkým dodavatelským řetězcům. Hospodářství totiž zpracovává své produkty, které rovnou prodává ve vlastní prodejně. V roce 2022 se navíc umístilo na 2. místě v prestižní soutěži ASZ ČR Farma roku. Další exkurze pak směřovaly třeba do obce Ledčice oceněné v soutěži Vesnice Středočeského kraje roku 2023 nebo do parostrojního pivovaru v obci Lobeč, unikátní historické technické památky z 19. století.

Konference Venkov jako každý rok nabídla důležitou platformu pro řešení zásadních otázek, se kterými se český venkov v současnosti potýká a které se do značné míry týkají i sedláků a menších zemědělských podniků. Otázek, jejichž řešení může i do budoucna zachovat venkov jako místo pro příjemný život, zemědělské podnikání a rekreaci. ASZ ČR podle slov předsedy Jaroslava Šebka chce být i nadále hrdým a aktivním partnerem tohoto významného setkání.

David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info