Sokol stěhovavý se po sedmdesáti letech vrací do CHKO Žďárské vrchy
25.03.2025 | AOPK ČR
Po několika desetiletích se do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy vrací sokol stěhovavý, jeden z nejohroženějších dravců naší přírody. Tito ptáci ve 2. polovině minulého století téměř vymizeli zejména kvůli zamoření krajiny DDT a ztrátě přirozených hnízdišť, nyní ji postupně znovu osidlují. V České republice již hnízdí více než stovka párů. Návrat sokolů je důkazem úspěšnosti dlouhodobých ochranářských opatření a intenzivní spolupráce s vlastníky lesů a dalšími partnery.
„Hnízdění sokolů bylo ve Žďárských vrších naposledy zaznamenáno roku 1956, sokoli se sem tedy vrátili po 70 letech. Hnízdo mají na skalním útvaru Čtyři palice, upozornil nás na ně horolezec, jemuž nebyl osud sneseného vejce lhostejný. Věříme, že sokol stěhovavý zde najde ideální podmínky pro odchov mláďat a stane se trvalou součástí fauny Ždárských vrchů," konstatuje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Ochránci přírody zároveň apelují na veřejnost, aby respektovala ochrannou zónu kolem hnízdní lokality sokola a vzácné ptáky nerušila. Modrá turistická trasa okolo rezervace zůstává nadále přístupná, nicméně nelze z ní vstupovat ke skále do přírodní rezervace.
Úspěšný návrat sokola stěhovavého do české přírody potvrzuje, že s odpovědným přístupem je možné vrátit do naší přírody vzácné druhy, které v minulosti téměř vymizely.
Kontakt:
Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724 102 406, e-mail: karolina.sulova@aopk.gov cz
Václav Hlaváč, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Vysočina, tel: 602 205 590, e-mail: vaclav.hlavac@aopk.gov.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.aopk.gov.cz.
Další články v kategorii
- Sklizeň obilovin v Plzeňském kraji klesla kvůli menším objemům pšenice a ječmene (19.04.2025)
- Budějovickému Budvaru loni stouply tržby o více než osm pct na 3,67 mld. Kč (18.04.2025)
- Lidem se vrací nákupní apetit. Jsou vybíravější a chtějí kvalitní potraviny (18.04.2025)
- Zemědělské školy by měly zpřísnit hygienická pravidla při výuce v chovech (18.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Prouza: Zdražování potravin způsobují hlavně rostoucí ceny od dodavatelů (17.04.2025)
- Celosvětová spotřeba vína byla loni nejslabší za více než 60 let (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)