Kanada si u WTO stěžuje na čínská cla na dovoz zemědělských produktů
25.03.2025 | ČTK
Kanada podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na čínská cla na dovoz zemědělských a potravinářských produktů. WTO v tiskové zprávě potvrdila, že od Ottawy dnes obdržela žádost o konzultace. Taková žádost formálně zahajuje spor u WTO. Cla, která Peking zavedl minulý týden, se týkají například řepkového oleje nebo hrachu, kde činí dovozní poplatek 100 procent.
"Kanada tvrdí, že opatření nejsou v souladu s čínskými závazky podle různých ustanovení všeobecné dohody o clech a obchodu z roku 1994 a podle ujednání o řešení sporů," uvedla WTO.
"Konzultace dávají stranám příležitost věc projednat a nalézt uspokojivé řešení, aniž by bylo nutné pokračovat ve sporu soudní cestou," připomněla WTO. Pokud se spor nepodaří vyřešit do 60 dnů, může Ottawa požádat o rozhodování v panelu nejvyššího odvolacího orgánu WTO. Ten je ale v poslední době ochromen kvůli nedostatku soudců v důsledku nespokojenosti Spojených států s organizací.
Peking k aktuálnímu opatření přistoupil v odvetě za cla, která u dovozu zboží z Číny loni zavedla Ottawa. Vedle stoprocentního cla na řepkový olej a hrách se například na dovoz vepřového z Kanady do Číny nově vztahuje 25procentní clo.
Vztahy mezi Pekingem a Ottawou se výrazně zhoršily v roce 2018, když Kanada zadržela finanční ředitelku technologické společnosti Huawei Meng Wan-čou. To čínské úřady přimělo, aby v odvetě zatkly dva kanadské státní příslušníky.
boz ank
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Budějovickému Budvaru loni stouply tržby o více než osm pct na 3,67 mld. Kč (18.04.2025)
- Lidem se vrací nákupní apetit. Jsou vybíravější a chtějí kvalitní potraviny (18.04.2025)
- Zemědělské školy by měly zpřísnit hygienická pravidla při výuce v chovech (18.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Prouza: Zdražování potravin způsobují hlavně rostoucí ceny od dodavatelů (17.04.2025)
- Celosvětová spotřeba vína byla loni nejslabší za více než 60 let (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)