Souhrn událostí uplynulého dne – 8.7. 2025
09.07.2025 | Agris
Ministr Výborný: Sklizeň bude letos podle odhadů průměrná, bez problémů však pokryje domácí potřebu
Podle stavu porostů obilnin lze odhadovat, že letošní sklizeň se bude pohybovat v průměrné výši předchozích ročníků. Bude záležet na místních půdních a klimatických podmínkách a samozřejmě i na počasí během sklizně.
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK.
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity.
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete zde.
Další články v kategorii
- Začaly samosběry: Jahod je zatím dost, ale kvůli slabé sezoně mohou brzy dojít (09.06.2026)
- InterSucho: Červnové deště zmírnily půdní sucho,hlubší vrstva ale zůstává vyschlá (09.06.2026)
- Dny chleba 2026 - o titul Chléb roku zabojují desítky pekařů z celé země (09.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 8. 6. 2026 (09.06.2026)
- Vědci vyvinuli novou metodu detekce mikroplastů v zemědělské produkci (08.06.2026)
- O vinici v Hněvkovicích, jednu z mála na Vysočině, pečuje neurolog Stránský (08.06.2026)
- V zámeckém pivovaru v Jindřichově Hradci se znovu začalo vařit pivo, nese název Jindra (08.06.2026)
- Evropskou soutěž vlašáků ovládla vína z Mikulovska. Která vinařství uspěla? (08.06.2026)
- Polička na Svitavsku přeměňuje zemědělský areál na výrobnu dřeva a kompostárnu (08.06.2026)
- Špagety s cukrem a kečupem z banánů? Na Filipínách je zbožňují miliony lidí (08.06.2026)

Tweet



