Plesl: Zaměření na design a nové trendy jsou pro pivovary krokem do zahraničí
12.03.2026 | ČTK
Zaměření na design a nové trendy jsou pro české pivovary krokem do zahraničí a k navýšení vývozu. V ČR jsou úžasné hospody, ale zároveň už je konzumace piva často o zážitku a určité kultuře, jejíž součástí je třeba i prostředí a design půllitru, řekl dnes ČTK designér a sochař Rony Plesl. Pivovar Krušovice, který patří do skupiny Heineken, dnes představil nové půllitry navržené Pleslem, který je zároveň autorem návrhů desítek pivních půllitrů pro další české i zahraniční značky.
V moderním byznysu se podle Plesla často objevuje souboj mezi zachováním tradice a současnými trendy. "Myslím si, že si ta mladší generace daleko víc všímá toho, u jakého stolu sedí, jak je oblečený číšník, jaké má restaurace logo, jaké má židle a jaká je kultura stolování vůbec," uvedl Plesl.
Podle něj se v minulosti marketing některých tuzemských pivovarů soustředil hlavně na českou pivní kulturu. Avšak nejen pro podporu vývozu je třeba kromě zachování tradice i skloubení kultury s novými trendy, což funguje jiným zahraničním pivovarům, i když třeba nemají podle Plesla tak kvalitní pivo. "Soustředit se na design, na image je hrozně důležitý," zdůraznil Plesl. Dodal, že mnoho cizinců mu řeklo, že Praha už patří mezi gastronomické ráje. "A myslím si, že to pivo by nemělo zůstat pozadu," doplnil.
Plesl je vedoucím Ateliéru Skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zabývá se mimo jiné volnou plastikou a kresbou, návrhy skleněných objektů i designem interiérů. Je také autorem sošky Český lev, což je trofej oceňující české filmové tvůrce.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.4.2026 (14.04.2026)
- Teploty se vyšplhají až k 20 stupňům (13.04.2026)
- Pět firem vládne trhu nealko nápojů. Přirážky jsou až 120 procent (13.04.2026)
- Na Blanensku hořely necelé čtyři hektary lesa, situaci komplikoval nedostupný terén (13.04.2026)
- Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy deset tun odpadků (13.04.2026)
- Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory (13.04.2026)
- Začaly zemědělské a lesnické veletrhy v Brně, pořadatelé očekávají tisíce lidí (13.04.2026)
- Nejen dražší paliva. Kvůli válce se zřejmě zvedne i cena oblíbených sladkostí (13.04.2026)
- Druhý turnus výběrů býků začne ihned po výstavě (13.04.2026)
- Krkonošští hospodáři mohou opět žádat o příspěvek na péči o horské louky (13.04.2026)

Tweet



