Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci
13.05.2026 | ceskenoviny.cz
Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) požádá eurokomisaře pro zemědělství Christopha Hansena o využití všech dostupných nástrojů pomoci kvůli škodám, které tuzemským zemědělcům letos způsobily mrazy. Požádá také o aktivaci podpory z prostředků krizové zemědělské rezervy, které lze využít při postižení přírodními katastrofami nebo výjimečně nepříznivými klimatickými jevy. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zemědělství. Ovocnářská unie v úterý uvedla, že dubnové mrazy v sadech českých pěstitelů zničily polovinu letošní úrody ovoce. Škody zřejmě půjdou do vyšších stovek milionů korun.
"Ministerstvo zemědělství je v úzkém kontaktu se zástupci Ovocnářské unie a vyvíjí maximální úsilí o nalezení řešení, které umožní alespoň částečně kompenzovat našim ovocnářům ztráty na úrodě způsobené v ovocných sadech v průběhu letošního jara," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Podle něho ministr aktuálně připravuje k odeslání dopis pro eurokomisaře. "Svou žádost ministr komisaři poté osobně zopakuje na jednání nadcházející Rady ministrů v úterý 26. května," dodal.Obdobně ministerstvo postupovalo i před dvěma lety, kdy dubnové mrazy způsobily nejnižší úrodu za posledních 100 let se škodami zhruba za 1,3 miliardy korun. Po mrazech v roce 2024 získalo Česko podle ministerstva na kompenzace mrazových škod z Evropské unie přes 400 milionů korun. O podporu tehdy požádalo 539 pěstitelů. Peníze ovocnářům podle jejich vyjádření pomohly přežít a založit loňskou úrodu. V Česku je zhruba 750 ovocnářských podniků.
"Není možné předjímat rozhodnutí Evropské komise, ale ministerstvo zemědělství učiní vše, co je v jeho silách, aby pomohlo ovocnářům překonat současné ekonomicky velmi nepříznivé období," dodal Bílý.
Jarní mrazy ohrožují úrodu ovoce v Česku každoročně. Kromě roku 2024 škody z mrazů ovocnáři utrpěli i v letech 2019, 2017, 2016 a 2011. Ovocnáři rozsah letošních škod stále počítají. Přesnější údaje o ztrátách by měli mít k dispozici v příštím týdnu. Kromě jablek čekají výrazné ztráty i na úrodě třešní a broskví.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 17. 6. 2026 (18.06.2026)
- SVS odhalila týrání zvířat v psím hotelu v Praze 8 (17.06.2026)
- Ve znalosti piva mají Češi mezery. Tápou v surovinách i době výroby (17.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lesy ČR pokračují v projektu nového sídla za dvě mld., letos chtějí mít povolení (17.06.2026)
- V Kauflandu odhalila inspekce falšované medy (17.06.2026)
- Ředitelkou PK jmenována Zuzana Biniová (17.06.2026)
- Reportáž České televize z konference Automatizace v potravinářství (17.06.2026)
- Pokles cen zemědělských výrobců snižuje ziskovost zemědělců i možnosti investic (17.06.2026)

Tweet



