V palírnách na jihu Moravy už voní čerstvá meruňkovice
10.08.2000 | Slovo
Pěstitelské pálenice na jihu Moravy jsou v těchto dnech doslova v obležení zákazníků. Kvasy ze třešní, meruněk a dalšího vyzrálého letního ovoce jsou letos mimořádně kvalitní. Drobní pěstitelé i majitelé ovocných sadů si odvážejí z palíren vynikající destiláty. Většina palíren v Brně a blízkém okolí zahájila letošní sezónu již před týdnem. Výjimkou není ani pálenice U Beránka v Brně-Králově Poli. Její majitel - čtyřiašedesátiletý Bořivoj Fuchs - není v oboru žádným nováčkem. Dvěstěpadesátilitrový měděný kotel, v němž se procesem destilace mění ovocná zkvašená melanž ve vonné a silné výpalky, obsluhuje bez přestávky již třiačtyřicátou sezónu.
,Začali jsme s pálením třešňovic, nyní již podle obzvláště silné vůně kolem můžete poznat, že jsou na řadě meruňky," konstatoval palírník. ,Tropická vedra v květnu urychlila proces zrání ovoce a podepsala se na jeho kvalitě. Tak dobré třešňovice byly naposledy před deseti lety, pokud jde o meruňkovici, tak té letošní může konkurovat akorát ročník 1996," dodal Fuchs. Věří, že bude mít co dělat až do příštího dubna. ,Nemám strach, že bych byl bez práce, každý rok mám přes čtyři tisíce zákazníků z brněnských okrajových čtvrtí a z dalších čtyřiceti obcí z okolí," zdůraznil Fuchs.
Obdobná situace je i v palírně u Stejskalů ve Viničných Šumicích na Brněnsku. ,Končíme se třešněmi, začínáme s meruňkami," uvedla majitelka Marie Stejskalová. ,Ve srovnání s loňskem jsou letos výpalky doslova v unikátní kvalitě, z dvou set litrů kvasu nateče minimálně dvcet litrů destilátu. Je tedy skoro o čtvrtinu víc než obvykle. Je moc velká škoda, že není téměř žádné modré ovoce k pálení tradiční moravské slivovice. Přesto nemáme obavy, že by nebylo v zimě co pálit. Drobní pěstitelé zpracují na kvasy veškerou úrodu jablek a hrušek a místo slivovice budou konzumovat kalvados a hruškovici," doplnila Stejskalová.
,Rozhodně je lepší jablka a hrušky sešrotovat a nechat vypálit, než prodávat kilo padanek někomu za korunu," potvrdil slova palírnice jeden z čekajících zákazníků.
Další články v kategorii
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Zdražování kávy nekončí. Zákazníci mění návyky, volí levnější varianty (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 18.12. 2025 (19.12.2025)
- Drahé vánoční kolekce už zlevňují (18.12.2025)
- Vítězem miliardového tendru Lesů ČR je LDF Rožnov, má osm ze 40 zakázek (18.12.2025)

Tweet



