Veterináři analyzují zamořené maso
25.01.2000 | Zemské noviny
ZN 25.1.2000
Veterináři analyzují zamořené maso
Olomouc/Šumperk - Okresní veterinární správa zjistila na Šumpersku zvýšený výskyt radioaktivní látky v mase zastřelených divočáků. Vzorky zvěřiny, půdy i porostu nyní zkoumá Státní veterinární ústav v Olomouci. Ředitel Jan Bardoň včera potvrdil, že zamoření nedosahuje hodnot, které by akutně ohrozily lidské zdraví, a lidem, kteří maso snědli, nehrozí poškození organismu. Zvýšený výskyt radioaktivních nuklidů byl objeven u černé zvěře v lesích od Maršíkova po Mravenečník a v lokalitě Ucháč u Velkých Losin. Přesný zdroj zamoření dosud odborníci neznají. Na vině mohou být doznívající následky černobylské jaderné havárie. Veterináři doporučují, aby si myslivci maso ze skolené černé zvěře nechali vyšetřit. Experti ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost v Ostravě uvedli, že zvýšená radiace, zřejmě způsobená černobylskou havárií, byla zjištěna i na Šumavě a v Krkonoších.
Státní veterinární ústav v Olomouci provádí komplexní laboratorní diagnostiku zvířat na území devíti okresů severní a jižní Moravy. Na snímku lékař František Blaha vyšetřuje uhynulou srnu z Kroměřížska.
Foto LADISLAV PECHA
(ebr)
Další články v kategorii
- ČT: V případu týrání zvířat v oboře Březka padlo obvinění (31.12.2025)
- Řecká vláda by mohla změnit přístup k zemědělským blokádám, naznačil ministr (31.12.2025)
- V opuštěné Cihelně Chmeliště objevili odborníci 11 vzácných druhů hub (31.12.2025)
- Dřevěné lžíce do bot od firmy z Vrbna odebírá Baťa i Puma. O zakázky nemá nouzi (31.12.2025)
- Tajemství jeskyně v Karibiku. Včely si stavěly hnízda v kostech mrtvých savců (31.12.2025)
- Novela lesního zákona od příštího roku prodlouží lhůtu pro obnovu lesů (31.12.2025)
- Polští zemědělci ve velkém blokovali silnice. Protestovali proti Zelené dohodě i levnému dovozu z Ukrajiny (31.12.2025)
- Držet psy dlouhodobě uvázané na řetězu bude v Česku od ledna zakázané (31.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 30. 12. 2025 (31.12.2025)
- Bryndza od slovenského výrobce obsahovala listerie (30.12.2025)

Tweet



