O zemědělství bude EU jednat až napřesrok
28.03.2000 | Zemědělec
O zemedelství bude EU jednat až napresrok
Evropská unie nebude schopna se shodnout na spolecném stanovisku pro prístupové jednání o zemedelství s CR a dalšími peti kandidáty drív než napresrok. Tato kapitola bude tedy v cervnu otevrena, aniž by se "patnáctka" vyslovila ke klícovým problémum, predpovedel clen Evropské komise pro rozšírení Günter Verheugen.
V zemedelství ocekává Verheugen "podstatné stanovisko EU pro jednání "teprve na konci letošního roku a ješte pravdepodobneji na zacátku príštího roku". Zduvodnuje to tím, že "je predcasné predvídat, kam smerujeme. Všechno je ješte otevrené. Zduraznuje, že nelze uzavrít jednání o zemedelství s dalšími uchazeci, dokud nebude mít EU "jasno, jaké bude rešení vuci Polsku".
Polsko sice teoreticky nemusí vstoupit v první vlne, bylo by to však žádoucí, už kvuli zemedelství, tvrdí Verheugen. "Jak se mužeme dohodnout na rešeních pro ostatní kandidáty, nebudeme-li vedet, zda jsou kompatibilní s polskou situací? Proto musíme mít zájem na tom, abychom Polsko meli v první vlne." Verheugen dále mimo jiné zopakoval, že príští rozšírení nesmí vést k poklesu kvality chodu EU. "Musíme zajistit, aby stav pripravenosti kandidátu skutecne ospravedlnoval prijetí. Nelze poskytnout žádnou politickou slevu, ani ve prospech politicky významného kandidáta. Nezapomínejte, že zde nemluvíme o cástecném clenství nebo politickém clenství. Mluvíme o plném clenství, se všemi právy a povinnostmi."
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 23.12.- 28.12.2025 (29.12.2025)
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)

Tweet



