Rumunsko: Město Baia Mare a okolí je ohrožováno kontaminací
07.04.2000 | České noviny
Rumunsko: Mesto Baia Mare a okolí je ohrožováno kontaminací
BUKUREŠT 7. dubna (CTK) - Menší množství težkých kovu a kyanidu dnes uniklo z prasklého potrubí u severorumunského mesta Baia Mare a kontaminovalo okolní zemedelské pozemky. ``Únik je malého rozsahu a nehrozí nebezpecí, že znecištující prvky se dostanou do rek,`` prohlásil reditel rumunské Agentury pro ochranu životního prostredí (APE) Ioan Gherhes.
Potrubí odvádí odpadní vody s obsahem kovu z dolu v Baiutu do továrny na zpracování odpadu. Továrna byla podle Gherghese okamžite uzavrena.
APE rovnež upozornila spolecnost REMIN, která vlastní 16 odkalovacích nádrží v oblasti Baia Mare, na nebezpecí pretékání odpadních vod v dusledku bourek, které nyní postihly sever zeme.
Dve z techto odkalovacích nádrží byly prícinou rady vážných prípadu znecištení nekterých rek v povodí Tisy a Dunaje kyanidy, a to v Rumunsku, Madarsku, Ukrajine a Jugoslávii.
Jak ovšem dále uvedl Gherhes, v Baia Mare bylo zaznamenáno znacné zvýšení obsahu olova ve vzduchu, jež je dusledkem emisí toxických plynu z továrny Romplomb v tomto meste. Koncentrace olova ve vzduchu prý 9,6krát prevyšuje pripouštený limit. Plyny údajne unikaly trhlinou v potrubí. Továrna byla uzavrena, dokud potrubí nebude opraveno.
Baia Mare je jedním z nejznecištenejších mest v Rumunsku. Prumerný vek je tu o deset let nižší než celostátní prumer.
bep pz
Další články v kategorii
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)

Tweet



