Největší český výrobce traktorů chystá obnovení výroby
10.04.2000 | Agris
Nejvetší ceský výrobce traktoru chystá obnovení výroby
Konkretizace typu vyrábených traktoru, upresnení dohod o dodávkách komponentu, uzavrení dohody mezi veriteli a akcionári ohledne vyrovnání a vstup zahranicního investora jsou základními kroky Revitalizacní agentury v prípade záchrany brnenského Zetoru. Na tiskové konferenci a.s. Motokov konané v rámci zemedelských veletrhu to v Brne uvedl zástupce Revitalizacní agentury Miroslav Zámecník.
Tyto kroky navazují na rozhodnutí vlády, která v minulých dnech prijala návrh Revitalizacní agentury financovat výrobu traktoru prostrednictvím dcerinné spolecnosti Revitalizacní agentura RA Traktor. V její kompetenci je pronajmutí výrobních kapacit Zetoru s obstaráním prodeje traktoru. Této Revitalizacní agenture poskytne státní Konsolidacní banka provozní úver do výše 700 milionu korun, poprípade jej bude alespon garantovat.
Jak uvedl generální reditel a.s. Zetor Vratislav Goj, výroba by mela být nastartována nejpozdeji do konce mesíce cervna. Brnenský výrobce traktoru má sjednané zakázky do konce letošního roku a jejich objem predstavuje pet až šest tisíc traktoru. Zetor hodlá vyrobit také tri miliony náhradních dílu a tri sta motoru.
Doposud nikdo neupresnil konkrétního zahranicního partnera, který hodlá do Zetoru vstoupit. Jeho jméno se novinári nedozvedeli ani na tiskové konferenci. Pocet zamestnancu tohoto podniku bude do budoucne snížen, stejne tak mají poklesnout i výrobní plochy soucasného podniku. Stávajících 114 hektaru ploch bude zúženo podle zájmu zahranicního investora a závisí od realizace základních kroku Revitalizacní agentury. Majoritním vlastníkem a.s. Zetoru je Motokov International, který predpokládá, že svou obchodní sít prodeje traktoru znacky Zetor bude využívat i nadále.
Ivo Skoumal
Další články v kategorii
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)

Tweet



