Drancování lesů stále vzrůstá

Praha (fen)

Novela lesního zákona, která výrazně zpřísňuje hospodaření v lesích, zatím nedokázala zabránit stále četnějším ilegálním těžbám dřeva. Ty ročně způsobují škodu na soukromém a státním majetku a také na životním prostředí za desítky miliónů korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podala v letošním roce rekordní počet trestních oznámení na soukromé těžařské firmy, které využívají neznalosti lesního zákona na straně majitelů lesních porostů. Jestliže před čtyřmi lety zažalovala jeden subjekt pro neoprávněné vytěžení dřeva, tak letos zatím podala již devět žalob.

Nejhorší situace je přitom na severní Moravě. Například v okrese Vsetín bylo podle mluvčí ČIŽP Evy Rolečkové pro trestný čin poškození životního prostředí od roku 1996 stíháno již 43 osob, z toho 11 vazebně. Státnímu zástupci prý bylo předáno 24 případů s návrhem na podání žaloby, čtyři osoby byly odsouzeny a rozsudky nabyly právní moci, dva další rozsudky právní moci dosud nenabyly. "Pro Policii ČR a státní zastupitelství je tato činnost nová, proto probíhá školení s pracovníky ČIŽP," dodala s tím, že se tyto orgány tzv. nekalými těžbami zabývají od roku 1996, kdy se tato praxe rozmohla.

Podle Rolečkové je praxe tzv. nekalých těžeb taková, že firmy nabízejí majiteli lesa, že mu dřevo vytěží, odkoupí je včetně pozemku a opět holinu zalesní. "Zaplatí kupní cenu, dřevo urychleně vytěží a rychle prodají. Původní majitel lesa ovšem neví, že kupní smlouva má záměrně formální nedostatky, pro které ji Katastr nemovitostí odmítne zapsat. Do té doby je ale již dřevo prodáno, kupující se ke smlouvě nehlásí a veškeré povinnosti zalesnění, ochrany kultur apod. zůstávají původnímu majiteli, který s náklady na ně nepočítal a chybějí mu peníze," popsala situaci Rolečková.

Nelegální těžby dřeva označují lesníci již několik let za drancování lesů. Snahu řešit problém proto přivítali, ovšem podle zástupců lesních společností, které z většiny hospodaří v lesích na zakázku od státního podniku Lesy ČR, jim z novely vyplývají nové povinnosti. Především musí jakoukoli těžbu pod dvoumiliónovou pokutou dopředu ohlásit státní správě lesů. Před novelizací se tato povinnost týkala pouze vlastníků, od dubna přešla i na všechny firmy, které chtějí dřevo těžit.

"Již původní lesní zákon z roku 1995 je jedním z nejpřísnějších v Evropě," řekl před časem výkonný ředitel České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek.

Důsledky neoprávněných těžeb využívali ekologičtí aktivisté v argumentaci proti lidským zásahům v lesích vůbec. Podle průzkumu Lesnické fakulty ČZU Praha zná povinnosti vyplývající z lesního zákona pouze čtvrtina dotázaných vlastníků lesa. Dvě třetiny vlastníků podle šetření nevědí, že zákon existuje, a třetina ani neví, jaký má les.

Zdroj: Hospodářské noviny

Datum: 17.10.2000

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info