Prodej dříví nastojato nevynáší
04.08.2004 | Hospodářské noviny
Státní podnik Lesy České republiky výrazně mění obchodní politiku. Podnik loni hospodařil dosud s nejslabším ekonomickým výsledkem ve své historii, když jeho čistý zisk činil pouhých 149 milionů korun. Na nízké ziskovosti se podepsaly tři hlavní nepříznivé vlivy: polomy, kůrovcová kalamita a špatná obchodní politika státního podniku. Ten sice těží polovinu dříví v České republice, avšak samostatně dosud prodával jen zlomek z této produkce. Zisky z prodeje dříví proto většinou končily v kapsách zprostředkovatelských firem.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že 94 procent dříví prodávaly Lesy ČR takzvaně nastojato zprostředkovatelům, zvoleným bez výběrového řízení a na dobu neurčitou. To Lesům ČR znemožnilo zjistit, jaké jsou skutečné ceny dříví na trhu. Podobně velkoryse se státní podnik choval rovněž k nájemcům honiteb, takže provozování myslivosti bylo pro Lesy ČR ztrátové. Loňská ztráta z této činnosti dosáhla 26 milionů korun a podle NKÚ k ní přispěly i bezpoplatkové lovy trofejní zvěře. Po personální výměně vedení Lesů ČR loni v září mají být nyní podobné praktiky už minulostí.
"Od letošního července obchodujeme samostatně. Nevýhodné obchodní smlouvy s partnery jsme postupně zrušili a změnili jsme i podmínky pronájmu honiteb," řekl Ekonomu výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Blahuta. Vypovědět spolupráci s nejkontroverznějším partnerem - Hradeckou lesní a dřevařskou společností, přes kterou probíhala přibližně třetina obchodů s dřevem, se však podařilo až k prosinci 2005.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



