Pokuta za spálení trávy i půl milionu
12.04.2005 | Silvarium
Blokovou pokutu na místě do výše tisíce korun mohou udělit hasiči, pokud narazí na nepovolené vypalování trávy. Pokud se ale případ řeší jako přestupek v přestupkovém řízení, může se její výše pro fyzické osoby vyšplhat až na 25 tisíc a v případě právnické osoby či subjektu zabývajícího se podnikáním až do 500 tisíc korun. Potvrdil to Miroslav Ďuriš, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a plánování Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje (HZS JčK). "To se ale už opravdu jedná o závažné případy, kdy jsou ohněm ohroženy například přilehlé budovy či lesní porosty," upřesnil.
Tráva, k jejímž požárům vyjíždějí hasiči v tomto období nejčastěji, je a bude podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hanky Hricové stále větším problémem. Faktory, které se na tomto stavu nejvýrazněji podepisují, jsou neustále se snižující stavy dobytka, klesající zájem o chov drobného hospodářského zvířectva, které trávu likviduje přirozenou cestou a státní i evropská politika nutící ČR k neustálému rozšiřování travních porostů na úkor orné půdy. "Pokud nebudou dotace na energetické využívání biomasy a rozměr našeho zemědělství se bude neustále snižovat, je logické, že majitelé trávníků, luk a pastvin budou buď tyto plochy vypalovat, nebo tolerovat jejich proměnu v zaplevelenou džungli," soudí Hricová.Mezi obce, kde uvedené problémy nepociťují, patří Svatý Jan nad Malší na Českobudějovicku. "K dodržování pravidel nám už dlouho pomáhá zejména osvěta mezi občany," vysvětluje starosta Josef Jan.
Osobně by se pak nebránil zavedení dánského modelu. "Povinností majitelů travnatých ploch tam je se o své pozemky starat, pravidelně je sekat a trávu likvidovat povoleným způsobem. V opačném případě jsou tyto bezúplatně převedeny na stát," popisuje Jan své zkušennosti získané při návštěvě severu Evropy.Ve svým návrzích pak šel ještě dál, když navrhuje osázení nevyužitých travnatých ploch dřevinami, které by byly posléze využity jako již zmiňovaná biomasa. Sama obec Svatý Jan její pomocí už několik let část svých objektů vytápí. "Jinak nám opravdu hrozí, že naše zem zaroste bodláčím a turisté se k nám asi zrovna nepohrnou," naznačuje.
Částečně odlišná pravidla panují při pálení klestu po těžbě dřeva a neopracovatelného dřevního odpadu. Ředitel HZS JčK vydal za tímto účelem generální výjimku. "Ta je udělena na období od 1. dubna do 30. června 2005 za podmínky, že budou dodržena všechna požárně bezpečnostní opatření. Při udělení výjimky je dále žadatel povinen s dostatečným předstihem nahlásit zahájení pálení územně příslušnému operačnímu hasičskému středisku," sdělila Jana Červánková z kontrolní činnosti HZS JčK s tím, že i v tomto období mohou nastat okolnosti, kdy bude generální výjimka zrušena.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



