Vědci vypočítali hodnotu oteplování Země

Americkým vědcům se podařilo zjistit, o kolik se svět otepluje. Porovnali energii ze slunečního záření, teplo odražené zpět do vesmíru a zvyšující se teplotu oceánů a vypočítali, že přebytečné teplo je ekvivalentní stavu, při kterém by na každý metr čtverečný zemského povrchu svítila jedna žárovka o výkonu 1 wattu. „Tato energetická nerovnováha je hlaveň zbraně, do které hledíme,“ řekl James Hansen, ředitel Goddardova ústavu pro výzkum vesmíru. „Ukazuje se, že naše odhady antropogenních a přirozených faktorů a jejich vlivu na globální oteplování byly správné.“

Mnoho zemí světa podepsalo Kjótský protokol. Zavázalo se tak k omezování vypouštění skleníkových plynů a k zastavení dalšího globálního oteplování. Vláda Spojených států přesto opakovaně argumentuje tím, že názory na globální oteplování se liší. Na základě tohoto výzkumu však i vědci, které podporuje americká vláda, sdělili tamní administrativě své přesvědčení, že globální oteplování je reálné a neúprosné.

Počítačové modely globálního oteplování naznačují možnost, že by teplota na Zemi v tomto století mohla stoupnout o 5,8 °C a hladina oceánů o jeden metr. Od roku 1993 se hladina oceánů zvýšila o 3,2 cm. To je dvojnásobek změny hladiny moří za posledních sto let. Vědci říkají, že čím teplejší budou oceány, tím rychleji budou tát ledovce.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info