Produkcia mlieka má klesajúci trend
23.05.2005 | Agroportal.sk
Prvovýrobcovia mlieka kritizovali v uplynulý piatok Spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie. Podľa Mariana Záhumenského, predsedu Slovenského zväzu prvový-robcov mlieka, prežíva sektor výroby mlieka veľkú krízu a aj preto sa členovia zväzu zišli v nitrianskom Agroinštitúte na diskusii s ministrom pôdohospodárstva SR Zsoltom Šimonom.
Ten vo svojom úvodnom prejave uviedol, že slovenské mliekárne sa dokázali presadiť na európskom trhu, keďže vývoz mlieka rástol v minulom .roku rýchlejšie ako dovoz. No vzápätí zdôraznil nízku nákupnú cenu mlieka, ktorej zvýšenie si podľa jeho slov musia prvovýrobcovia vydobyť sami. - To je problém, ktorý ja a ani ministerstvo či Európska únia za vás nevyriešime. Musíte si ho vyriešiť sami, - povedal.
Podľa neho treba zvýšiť aj úžitkovosť. Zavedenie" príplatkov k cenám mlieka v rokoch 2007 až 2008 by vraj bolo len dočasným riešením. MariánZáhumenský tvrdil pravý opak: - Obávam sa, či v roku 2009 bude vôbec existovať nejaký producent mlieka, ak sa príplatky nezavedú.
Ďalej dodal, že spoločná agrárna politika je v oblasti výroby mlieka pre nové členské štáty nevýhodná. Podľa jeho slov jednoznačne zvýhodňuje štáty európskej „pätnástky" a má zabezpečiť konkurencieschopnosť spracovateľských podnikov v týchto krajinách voči mliekarňam, ktoré nakupujú lacnejšiu surovinu.
Ďalšími problémami sú podľa M. Záhumenského klesajúci počet dojníc, zvýšený počet brako-vania a následný pokles produkcie mlieka. V porovnaní s rokom 1990 sa vyprodukovalo v minulom roku takmer o 40 percent menej mlieka, pričom každoročný pokles predstavuje 5,6 percenta. Neklesá však len produkcia, ale aj spotreba mlieka.
Prvovýrobcovia sa zhodli s ministrom v tom, že na Slovensku sa pije čoraz menej mlieka. Zsolt Šimon vyzval mliekarov, aby vymysleli spôsob, akozvýšiť spotrebu mlieka, predovšetkým v školách. Pridal sa k nemu aj M. Záhumenský: - Ak nenaučíme deti piť mlieko, nebudú ho piť ani v dospelosti. Už dávnejšie sme navrhovali systém žetónov. Rodičia by kupovali deťom do školy žetóny na mlieko. Deti by si za ne cez prestávku mohli kúpiť len mlieko, a nie kolu či čokoládu. No bez spoluúčasti ministerstva školstva a samospráv nebude tento školský program fungovať.
Počas diskusie odznel aj zaujímavý príspevok jedného z členov zväzu, ktorý poukázal na rozšírenie alergických ochorení, ľch príčinou je vraj podľa niektorých lekárov práve kravské mlieko. Na to zareagoval Z. Šimon: - Niekomu mlieko škodí a niekomu nie. Osveta je však v prípade mlieka minimálna a tak je to aj v celom poľnohospodárstve. Stále je to ten istý problém - negatívny pohľad spoločnosti na poľnohospodárstvo. Musíme ju preto presvedčiť, aby poľnohospodárstvo vnímala inak ako doteraz.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



