Začala likvidace bolševníku
23.05.2005 | Právo
S likvidací bolševníku velkolepého započalo s nástupem jarního počasí město Karlovy Vary. Právo o tom informoval mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek. „Likvidace se provádí speciálním postřikem a v místech, kde nelze z různých důvodů chemické přípravky použít, provádí se likvidace sekáním, případně vykopáním celých rostlin,“ popsal Kaválek, podle kterého jsou velká ohniska výskytu již zlikvidována.
„Nicméně každoročně jsou nalézány nové a nové rostliny. Důvodem je skutečnost, že ne všude v našem regionu se provádí pravidelná a důkladná likvidace,“ poznamenal Kaválek. „Z těchto neošetřených lokalit se především podél vodních toků, silnic, ale také například přenosem zvěří šíří bolševník velkolepý do svého okolí.
Vitalitu rostliny a schopnost velmi rychle se rozšiřovat do svého okolí a potlačovat původní vegetaci dokládá mimo jiné fakt, že jedna rostlina je schopna vytvořit řádově tisíce semen,“ konstatoval mluvčí, podle kterého přijde letos likvidace bolševníku na zhruba 70 tisíc korun. „Podobně nás stála i vloni,“ dodal.
Bolševník velkolepý je vzhledově atraktivní, ale pro člověka dost nebezpečnou rostlinou. Při kontaktu s ní vznikají na kůži zarudlé plochy a puchýře, pak hnědavá pigmentace. Velmi nebezpečný je bolševník především pro děti, a to zvláště při kontaktu s obličejem.
Další články v kategorii
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)

Tweet



