V Klapém přišli téměř o všechny třešně
14.06.2005 | Právo
Nedávné mrazíky napáchaly v kraji nemalé škody. Podepsaly se hlavně na ovoci. Nejvíce postiženo bylo Litoměřicko, kde u některých pěstitelů půjdou škody do miliónů korun. „Nemůžeme mluvit o konkrétních číslech, protože statistiky se stále zpracovávají. Někde se mluví o ztrátách třetinových, někde to bylo méně. Nejvíce bylo postiženo Litoměřicko. Je to dáno tím, že je tam největší počet sadů, ale nepřízeň počasí zasáhla například i oblasti Mostecka, kde je nová výsadba. Přesné ztráty budou známy až při vlastní sklizni,“ řekl Právu předseda Agrární komory Ústeckého kraje František Loudát.
Podle Loudáta nejsou výkyvy v teplotách a následné pomrznutí pro zemědělce ničím neznámým a jednou za čas se s tím musí počítat. „Vyskytuje se to v rozmezí zhruba pěti až sedmi let,“ dodal Loudát.
Místo metráků jen bedýnky
Jedno z největších ovocnářských družstev na Litoměřicku, Zemědělské družstvo Klapý, přišlo o sklizeň třešní. „U třešní je to horší, než jsme si zpočátku vůbec mysleli. Pětadevadesát procent úrody je pryč. Prvních třešní, kterých loni bylo při sklizni 50 až 60 metráků, se letos načesalo jen 30 bedýnek,“ postěžoval si předseda Zemědělského družstva Klapý na Litoměřicku Otakar Šašek.
Navíc právě třešně šly odtud v minulých letech na export, například do Belgie. „Dostali jsme minimálně 50 korun za kilo. Loni jsme tak vydělali na třešních milión a půl. Letos to asi nebude nic. Exportní třešně asi vůbec nebudeme trhat. To, co zbylo, necháme nesklizené na stromech napospas ptákům,“ povzdechl si Šašek.
Družstvo totiž muselo kvůli malé úrodě změnit systém a sběračům neplatí letos za sebraný kilogram, ale za hodinu práce. „Náklady na sklizeň jsou stejné jako tržba samotná, takže se nám ovoce vůbec nevyplatí trhat,“ dodal Šašek, podle kterého navíc Belgičané chtějí například minimálně jeden kamión třešní, což je 1320 bedýnek, tedy asi 140 metráků. „Taková úroda letos vůbec nebude,“ poznamenal Šašek. Na Litoměřičku pomrzly i meruňky, kterých se letos podle Šaška urodí asi tak polovina. Mráz v květnu a červnu nešetřil ani jablka, jichž pomrzla zhruba třetina. „Jsou to těžké ztráty,“ uzavřel Šašek.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



